kapat ikonu

Kimlik kartı ücreti ne kadar?

2016 yılının getirdiği yeniliklerden biri de nüfus cüzdanlarının yerini kimlik kartlarına bırakacak olması. Kredi kartı görünümünde ve çipli olarak geliştirilen yeni sistem kimlik kartları için ne kadar ödeneceği belirlendi.

  • Gündem
  • 11 Ocak 2016 17:03
  • Son Güncelleme: 13 Ocak 2016 17:04

Eskisinden farklı olarak çipli kart şeklinde düzenlenecek olan kimlik kartlarının ücretleri ise merak konusu. Sonunda yeni kimliklerin ücreti belli oldu. Peki, yeni kimlikler için ne kadar ücret ödemek gerekecek?

 

'Nüfus cüzdanı' değil 'kimlik kartı'

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülecek yasa tasarısına göre yeni kimlik kartları için ne kadar ücret talep edileceği belirlenmiş oldu.

Yeni düzenlemeyle ‘nüfus cüzdanı’ ifadesi de tarihe karışacak. ‘Nüfus cüzdanı’ ifadesi yerine ‘kimlik kartı’ ifadesi kullanılacak. Yeni düzenlenen kimlik kartlarında da ifade bu şekilde değiştirilecek.

Kimlik kartı için 15 TL ödenecek

Bütçe ve Plan Komisyonu’nun kimlik kartlarıyla ilgili görüştüğü tasarının kanunlaşmasıyla birlikte, ödenecek fiyatlar şu şekilde olacak; nüfus cüzdanları için 8 TL, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı için 15 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için 15 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları için de 50 TL ödenmesi gerekecek.

Askerlikle ilgili düzenlemeler de geliyor

TBMM’de Bütçe ve Plan Komisyonu tarafından görüşülen 21 maddelik yasa tasarısında askerlikle ilgili de maddeler bulunuyor. Yeni düzenlenecek yasa tasarısı ile yurt dışında yaşayan vatandaşlardan alınan 6 bin Euro’luk askerlik ücretinin bin Euro’ya düşürülmesi planlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının vatandaşlara dağıtımına başlanması, Nüfus cüzdanı ibaresinin kimlik kartı şeklinde değiştirilmesi, Aile kütüklerinde yer alacak bilgilere biyometrik veri ilave edilmesi, Maden Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Kanunu ile 5510 sayılı Kanunu' başlıklı konularda yeni düzenlemeler yapılması planlanıyor.

Borsa İstanbul'la ilgili planlanan yeni düzenlemeler de görüşülecek

Bunun dışında Borsa İstanbul’la ilgili de bir takım yeni düzenlemelere gidilmesi planlanıyor. Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan şirketlerin Sayıştay tarafından denetlenme kurallarının belirlenmesine yönelik hususların da görüşülmesi planlanıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol