kapat ikonu

Kimler vergi indiriminden faydalanacak

Vergisini düzenli ödeyen ve beyannamesini zamanında veren zirai, ticari ya da mesleki faaliyetlerden dolayı vergi mükellefi olan kişilere yüzde 5 oranında indirim uygulanacak. Düzenleme TBMM’ye sunuldu.

  • Finans
  • 11 Şubat 2017 10:41
  • Son Güncelleme: 11 Şubat 2017 15:03

AK Parti Kayseri Milletvekili ve Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından TBMM’ye sunulan 16 maddelik kanun teklifi, sigortacılık, bankacılık ve finans sektörleri kapsamıyor. Buna ilaveten her ne koşulda olursa olsun indirim yapılacak tutar 1 milyon lirayı geçemeyecek.

10 liraya kadar eksik yatırabilirsiniz

Gelir vergisi ödeyenlerin yararlanacağı bu uygulama zirai, mesleki ve ticari faaliyetlerinden ötürü kazanç beyan eden kişilerin toplam kazancı dikkate alınarak hesaplanacak. Vergi indiriminden faydalanabilmek için 2017 ve bundan bir önceki yıl olan 2016’da vergi beyannamelerinin zamanında verilip verilmediğine bakılacak. Daha sonra ise pişmanlık veya düzeltme amacıyla verilen beyannameler bu şartın ihlali olarak ön planda tutulmayacak. Bu beyanname doğrultusunda borcun belirlenen kanuni süre çerçevesinde ödenmiş olması yeterli. Ödeme yaparken 10 liraya kadar eksik yatırabilirsiniz. Fakat 10 lira ve üzeri eksik yatırdığınız takdirde cezai işlem devreye girer.

Hükümet vergisini zamanında ödeyen kişilere indirim yapmak için harekete geçti. Bu indirime yönelik düzenleme dün AK Parti yetkilileri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Geçmişe dönük 2 yılı incelemeye alan düzenlemeden vergi borcunu ödemeyenler faydalanamayacak. Uygulamanın önümüzdeki günlerde onaylanıp yürürlüğe girmesi bekleniyor. Peki TBMM’ye sunulan bu teklifin içeriği hangi maddelerden oluşuyor. Kimler vergi mükellefi indiriminden faydalanabilecek? İşte detayları.

Teklifin detayları neleri kapsıyor?

- Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları tekrar yapılandırılacak.

- Her ne şartta olursa olsun sigortalılık süresinin sonlandırılması halinde, devlet payı ve primler iade edilmeyecek.

- Diğer tüm prim borçları yeniden kontrol edilecek.

- Hiç gelir testi yaptırmayanlar, 12 ay içerisinde test yaptırmak için başvuruda bulunursa o tarihten itibaren alınacak prim cezası affedilecek.

- Türk vatandaşlarının yurt dışında ikamet eden ailesi de genel sağlık sigortası kapsamına dahil edilecek.

- Ahilik sandığından esnafın alacağı aylık tutar, brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamayacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol