kapat ikonu

Kimler kıdem tazminatı alabilir?

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, işe geri dönüş tazminatı ve işsizlik maaşıyla çalışanlar güvence altına alınıyor.

  • Gündem
  • 20 Şubat 2016 10:16
  • Son Güncelleme: 31 Mayıs 2016 17:13
20 milyona yakın çalışanı ilgilendiren ve kanunlarda yer alan bu dört farklı güvenceyi yakından inceleyelim,
 
Kıdem Tazminatı: Yeni yapılan düzenlemelere göre sosyal güvence kapsamında çalışan bir işçi her yıl için 30 günlük brüt maaş kazanacak. Kendi kusuru ve isteği dışında işinden çıkarılan ya da haklı bir nedenle işinden istifa eden çalışanlara her yıl için brüt maaş üzerinden hesaplanan çalışılan süre kadar para ödeniyor. Yeni yapılan düzenlemeyle bu para fon güvencesi altına alındı. Böylece paranın ödenmeme durumu da ortadan kaldırılmış oldu.
 
İhbar Tazminatı: Sigorta güvencesiyle çalışan bir işçi çalıştığı yıl kadar 8 haftaya kadar ekstra ücret kazanacak. İşveren eğer ki bir işçisini işten çıkarmadan önce işçinin iş arayabilmesi çin belirli bir süre vermezse o zaman bu sürenin ücretini ödemek durumunda kalacak. Çalışma tarihine göre süreleri ayrılmış olan ihbar tazminatı şartlarında işçi de kendisi ayrılmak istiyorsa önceden işverene bildirmek durumunda.
 
İşe Geri Dönüş Tazminatı: İşçiyi korumaya yönelik kanunlaştırılan en önemli haklardan bir tanesi de işe geri dönüş tazminatı. Bir iş yerinde en az 6 ay süreyle çalışmış ve orada çalışan en az 30 işçi varsa çıkarılan kişi işine iade edilecek. Sebepsiz yere işten atılan bir kişinin işe dönüşüne karar verilirse ve işveren 10 gün içinde işçisini geri işe almazsa 4 ile 8 arasında brüt maaş kadar para ödemek durumunda kalıyor.
.
İşsizlere 10 ay işsizlik maaşı: İşsiz kalan vatandaşlar da ihbar, kıdem ve geri dönüş tazminatından faydalanabiliyorlar. İşsizlerin son 3 yıldaki sigorta primleri yatan kişiler çalışma sürelerine işsizlik maaşından yararlanabiliyorlar.İşsizlik maaşı yüzde 40’ı kadar oluyor. En düşüğü 658 lira olan maaş en fazla 10 ay süreyle ödenebiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol