kapat ikonu

Kimler evde bakım parası alabilir?

Evde bakım aylığı en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Bu maaşı almak için bazı hususların yerine getirilmesi gerekiyor. Peki bakım aylığı kaç lira? Kim, nasıl alabilir?

Engelli, hasta ve bakıma muhtaç olan kişilerin yakınlarına devlet maddi destek sağlıyor. Ancak evde bakım maaşı almanın 3 temel şartı bulunuyor.

- Bakıma muhtaç olduğuna dair kriterlerin bulunması,

- Aylık gelir düzeyinin uygun olması,

- Kişinin ağır engelli olduğuna dair hastaneden sağlık kurulu raporu alması gerekiyor.

Yukarıda belirttiğimiz hususları sırasıyla açıklayalım. Bakım aylığı almak için ev halkının toplam geliri, ev halkı sayısına bölünür. Bu kişi sayısına engelli vatandaşta dahil.

Ağır Engelli Raporu

Hayatına sürdürmek için devamlı başkasının bakımına ihtiyaç duyan kişiler muhtaçlık kategorisinde yer alıyor. Tabi bunun en önemli göstergesi sağlık raporu. Evde bakım aylığı almak isteyenlerin tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş en az yüzde 50 ağır engelli yazan bir rapor alması gerekiyor.

Kişi başına düşen aylık gelir önemli rol oynuyor

Evde bakım aylığı için kişi başına düşen gelir asgari ücretin yüzde 66.6’sından az olmalı. Dolayısıyla hanedeki kişi başına düşen gelir 847 liradan fazla olmamalı. Muhtaçlık kriterinde ise tuvalet, yeme, içme, banyo gibi ihtiyaçları tek başına karşılayıp karşılamadığın bakılıyor.

Engelli bireyin evde bakım parası alabilmesi için bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne ya da İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bakıcı ve engelli bireyin sosyal güvencesinin Bağ-Kur, SSK veya Emekli sandığı olması bakım aylığı almasına engel teşkil etmiyor.

Evde Bakım parası ne kadar?

2017 yılı itibariyle evde bakım parası 960 liraya yükseltildi. Evde bakım ücreti bazı durumlarda kesintiye uğrayabiliyor. Bu genellikle sağlık kurulu raporundan kaynaklanıyor. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için 1-2 yıllık düzenlenen sağlık kurulu raporlarını süresi dolmadan tekrar yenilemek gerekiyor. Yeni alacağınız raporun fotokopisini Aile Bakanlığına veya ilçe müdürlüklerine teslim etmeniz yeterli olacak. Aylığı kesilen ancak sağlık kurulu raporunu yenileyen kişiler geçmişe dönük kesintileri de alabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol