kapat ikonu

Kimler devletten çeyiz parası alabilir?

Hükümetin yeni başlattığı uygulama ile 3 yıl öncesinden hesabında belirli periyotlarla para biriktirmeye başlayan kişilere 3 yılın sonunda çeyiz parası verilecek. Peki, kimler çeyiz parası desteğinden faydalanabilecek?

  • Gündem
  • 12 Nisan 2016 15:54
  • Son Güncelleme: 13 Nisan 2016 17:06
Çeyiz parası desteğinden faydalanmak isteyen gençlerin öncelikli olarak 27 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. Ayrıca ilk defa evleniyor olmak da bir diğer öncelikli koşul. Bunun dışında evlilik tarihinden en az 3 yıl önce çeyiz hesabının aılmış olması ve düzenli olarak hesaba para yatırılması gerekiyor.
 
Ödemeler aylık ve 3 aylık olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor. Düzenli ödeme yapan gençlere 3 yılın sonunda azami 5000 TL olacak şekilde biriktirdikleri paranın yüzde 20’si devlet tarafından çeyiz parası olarak veriliyor.
 
Çeyiz hesabı adı altında sadece bir sefer hesap açılabiliyor. Birden fazla hesap açılmasına izin verilmiyor. Ödemelerin evlilik tarihinden en az 3 yıl önce başlaması gerekiyor. 27 yaşını doldurmamış olan gençlere verileceği için en fazla 24 yaşındaki bir genç çeyiz hesabı açabilecek ve 3 yılın sonunda biriktirdiği paranın bir kısmını devlet desteği olarak alabilecek.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol