kapat ikonu

Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, kıdem tazminatının bu şeklinden memnun olduklarının altını çizerek, kıdem tazminatının işçinin son kalesi olduğunu vurguladı.

Gazetecilere konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatının bu şeklinden memnun olduklarını belirterek, alamayanlarla ilgili bir düzenleme yapılması hâlinde katkı sağlayacaklarını bildirdi. Atalay, nokta kadar geriye gidilmesi durumunda buna müsaade etmeyeceklerini ifade ederek, kıdem tazminatının işçinin son kalesi olduğunu savundu.
 
SENDİKALARIN GÖREVİ TEMSİL ETTİKLERİ İŞÇİLERİN SORUNUNA ÇÖZÜM YARATMAK
 
Türk-İş'in üye sayısının 1 milyona dayandığını anımsatan Atalay, işçilerin aileleriyle 4 milyonluk büyük bir aile olduklarını kaydederek, bu ailenin her zaman Türkiye'nin yanında ve emrinde olduğunu dile getirdi. Atalay, sendikaların yasama, yürütme ve yargı niteliğinin bulunmadığına işaret ederek, temel görevlerinin, temsil ettikleri işçilerin sorunlarına çözüm yaratmak olduğunu ve taleplerini gündeme getirmek olduğunu aktardı. Atalay, ücretlilerin ağır vergi yüküyle karşı karşıya kaldığını öne sürerek, çalışanların ocak ayındaki ücretini aralık ayında da eksiksiz alması gerektiğini kaydetti.
 
KIDEM TAZMİNATI İŞÇİNİN SON KALESİDİR
 
Son dönemde bir kısım medyada kıdem tazminatında fon sistemine geçilmesi konusunda tartışmaların başladığına dikkati çeken Atalay, Türkiye’de fonların akıbetinin çok iyi olmadığını ileri sürerek, kıdem tazminatının bu şeklinden memnun olduklarını, alamayanlarla ilgili bir düzenleme yapılması hâlinde, katkı sağlayacaklarını yineledi. Atalay, nokta kadar geriye gidilmesi durumunda buna müsaade etmeyeceklerinin altını çizerek, kıdem tazminatının işçinin son kalesi olduğunu, bunda geriye dönüş olması hâlinde bu makamlarda oturmayacaklarının sinyalini verdi.
 
KADROYA GEÇEN TAŞERONLARA EK ZAM TALEBİ
 
Atalay, kamuda sürekli işçi kadrosuna alınan taşeron işçilerin altışar aylık dönemler için yüzde 4 olan ücret zammının en az yüzde 20'ye artırılması gerektiğini vurgulayarak, başta Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) olmak üzere taşeron düzenlemesinin hâricinde kalan işçilerin de bir an önce kadroya alınması talebinde bulundu.
 
Atalay’ın ardından konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise 2009 yılında genel başkan olduğu dönemde sendikanın 81 bin olan üye sayısını 205 bine, 18 olan şube sayısını da 29'a çıkardıklarını hatırlatarak, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ile imzaladıkları son Grup Toplu İş Sözleşmesi'ni "Yüzyılın Sözleşmesi" olarak değerlendirerek, kendi döneminde dört büyük grup toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını hatırlattı. Hepsinde üyeler için çok önemli kazanımlar elde ettiklerini iddia eden Kavlak, özellikle son sözleşmede, kimsenin hayal bile edemediği bir başarıya imza attıklarını dile getirerek, şu an itibarıyla ortalama saatlik ücretin 15 TL’yi aştığını açıkladı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol