kapat ikonu

Keşfedilen gaz sahaları cari açığı 5 milyar TL azalacak

Bakan Dönmez, keşfedilen gaz sahalarında yapılacak üretimin, cari açığın 5 milyar TL azalmasını sağlayacağını açıkladı.

Gazetecilere konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarındaki üretimle yerli üretimin ikiye katlanacağını dile getirerek, yeni keşfedilen ve üretime başlanan Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarıyla yıllık yaklaşık 300 milyon metreküp doğal gaz üretme kapasitesine ulaşılacağını bildirdi. Burada üretilecek doğal gazın, hemen hemen 300 bin konutun 10 yıllık tüketimine eş değer olduğuna işaret eden Dönmez, her iki sahada toplam 3 milyar metreküplük bir rezerv tespit edildiğini ifade ederek, keşfedilen sahalarda yapılacak üretimin, cari açığın 5 milyar TL azalmasını sağlayacak seviyede olduğunu belirtti.
 
Yerin altında ne varsa milletin hizmetine sunmak adına sahada olacağız
 
Dönmez, Trakya bölgesinde uzun süredir miktarına bakılmadan gaz üretimi gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "Varsa bulacağız" anlayışıyla çalışmaları sürdürdüklerini vurguladı. Türkiye'nin hidrokarbon rezervlerinin sınırlı olduğu bilgisini paylaşan Bakan Dönmez, potansiyeli fazla olan sahalarda arama, sondaj ve üretim faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerinin altını çizerek, bu konuda teknolojinin bütün imkânlarını yerli insan kaynağıyla buluşturduklarını aktardı. Dönmez, bu konuda asla havlu atılmayacağının altını çizerek, yerin altında ne varsa milletin emrine ve hizmetine sunmak adına sahada olacaklarını vurguladı.
 
Bu sene 139 kuyu açılacak
 
Dönmez, bütün gayretlerini Türkiye'nin enerjide öz yeterliliğini tek başına karşılayabilen bir ülke olması için sergilediklerini anlatarak, bunun için de memleketin dört bir yanını karış karış aradıklarını ve bu kaynaklara ulaşmaya çalıştıklarını kaydetti. Geçen sene TPAO’nun toplam 73 kuyu açtığını anımsatan Dönmez, TPAO’nun 6 Şubat 2019 tarihi itibarıyla tüm zamanların rekorunu kırdığını ve yurt içi ve yurt dışında 136 bin varil günlük üretime ulaştığına işaret ederek, bu sene bu rakamın daha da yukarılara taşımak adına 139 kuyu açılacağını ilan etti.
 
Trakya’da klasik olmayan yöntemle arama çalışmalarına hız verilecek
 
Dönmez, bütün plan ve programları bu yönde belirlediklerine dikkati çekerek, mevcut sahalarda kuyu açmak üzere üretimi artırdıklarını söyledi. Bu arada yeni sahalarının keşfinin de söz konusu olması hâlinde o zaman keşfedilecek rezerv alanlarının da artırılacağını aktaran Dönmez, Trakya'da klasik olmayan yöntemle (unkonvansiyonel) arama çalışmalarına bu sene hız verileceğini bildirerek, benzer biçimde Güney Doğu'da da 'unkonvansiyonel' usullerle petrol üretimiyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol