kapat ikonu

Kerkük'ün Türk yatırımlarına ihtiyacı var

Kerkük Valisi Rakan Said, Kerkük'ün Türk yatırımcılara ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

  • Gündem
  • 02 Aralık 2018 01:41
  • Son Güncelleme: 02 Aralık 2018 01:46
Irak'ta Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Kerkük Valisi Rakan Said, kentin Türk yatırımcılara ihtiyacı olduğunu kaydetti.
 
‘’TÜRKİYE KERKÜK'TEKİ YATIRIMLARINI ARTIRSIN’’
 
Kerkük Valisi Said, yakın zaman önce çıkan yangının ardından kullanılamaz hâle gelen tarihî Kayseri Kapalı Çarşısı'nda incelemelerde bulunan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'dan Türkiye’nin şehirdeki yatırımlarını artırmasını istedi.
 
‘’TÜRKİYE KERKÜK ESNAFININ YANINDA’’
 
Vali Said, valilik binasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kentin en eski tarihî yerlerinden birinin yanmasının hemen ardından dost ve komşu ülke Türkiye'yi destek için yanlarında gördükleri için mutlu olduğunu ifade eden Said, Türkiye'nin Kerkük esnafının ve halkının yanında olduğunu, aynı coğrafyada yaşanıldığı için halkların birbirine yakın olduğunu savundu.
 
‘’KERKÜK, TÜRKİYE KAPISINDAN DÜNYAYA AÇILACAK’’
 
Kerkük'ün Türk yatırımlarına ihtiyacı olduğunu ifade eden Vali Said, Türk Hava Yolları'ndan Kerkük Havaalanı'na sefer başlatmasını beklediğini aktararak, dünyaya Türkiye kapısından açılmak istediklerini belirtti.
 
TÜRKİYE’YE VİZE KOLAYLIĞI İÇİN KERKÜK'TE OFİS AÇILMASI GEREK
 
Said, Türkiye'nin birçok alanda yardım ve desteğine ihtiyaç duyduklarını anlatarak, Türkiye'ye vize başvuru kolaylığı için Kerkük'te bir büro açılması ve hastaların tedavisi için Türkiye'ye gönderilmesinin kendileri için şu aşamada en acil ihtiyaçların başında geldiğini vurguladı.
 
Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Irak'ın Kerkük şehir merkezinde bulunan ve Osmanlı döneminde inşa edilen tarihî Kayseri Kapalı Çarşısı'nda 26 Kasım'da henüz belirlenemeyen bir sebeple çıkan yangını anımsatan Said, yangın nedeniyle çarşıda bulunan çok sayıda iş yerinin kullanılamaz hâle geldiğini, 67 kuyumcu dükkânındaki yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki altının da erimişti.
 
YANGIN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN DA GÜNDEMİNDEYDİ
 
Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, 26 Kasım'da yanarak kullanılamaz hâle gelen Kerkük Kayseri Çarşısı'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde olduğunu açıklamıştı. Büyükelçi Yıldız, yangın sonucu kullanılamaz hâle gelen Osmanlı mirasını ziyareti sırasında kendisine eşlik eden Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi ile çarşı esnafıyla görüşerek dertlerini dinlemişti. Yıldız, ziyaretinin sadece manevi olmadığını gerekli yardımlarında yapılacağını, esnaf ve halkı üzen böylesi bir olaydan son derece etkilendiğini geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasında bildirmişti. Yıldız, yangının meydana geldiği ilk andan itibaren konunun, Türkiye'nin en üst düzeyinin gündemine taşındığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gündeminde yer aldığına dikkati çekmişti. Yıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne ‘’gerekiyorsa yapılsın’’ talimatı verdiğini duyurmuştu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol