kapat ikonu

Kenevir yem fiyatlarını düşürebilir

Türkiyem-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Karakuş, ne kadar çok alternatif yem ham maddesi sağlanması durumunda yem maliyetleri ve yem fiyatlarının düşmesinin de o ölçüde kolaylaşacağını öne sürdü.

Gazetecilere konuşan Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem-Bir) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş, Türkiye'de endüstriyel kenevir üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların yem sektörü tarafından olumlu karşılandığını ifade ederek, endüstriyel kenevirden üretilecek kenevir küspesinin özelikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda yem ham maddesi olarak kullanılabileceğini bildirdi.
 
YEM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR
 
Son günlerde kenevir üretiminin artmasına yönelik çalışmaları değerlendiren Karakuş, hayvanların yeteri kadar ve ekonomik olarak doyurulmasının gıda fiyatları üzerinde çok fazla etkisinin olduğuna işaret ederek, yem sektörü temsilcilerinin bu konuda üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Yem sektörünün, hububat, yağ, şeker, nişasta ve etanol gibi birçok sanayiden üretilen insan tüketimine uygun olmayan yan ürünleri hayvanlar için yarayışlı hâle getirip hayvansal proteine dönüştürdüğüne dikkati çeken Karakuş, aynı anda bu yan ürünlerin çevreye atılarak çevre kirliliğine sebep olmasının da önlendiğini belirtti.
 
ÇİFTÇİNİN ÜRETİM YAPMASINI SAĞLAYICI HER TÜRLÜ GİRİŞİM ÖNEMLİ
 
Karakuş, yem fiyatlarının düşürülmesinin yem sektörünün uygun fiyatlı ham madde alımına bağlı olduğunu kaydederek, buradan hareketle sektöre alternatif yem ham maddesi sağlanması durumunda yem maliyetleri ve yem fiyatlarının düşmesinin de o ölçüde kolaylaşacağını yineledi. Karakuş, çiftçinin üretim yapmasını sağlayıcı her türlü girişimin önemli olduğunu aktararak, birçok üstün özelliği olan kenevir üretiminin gelişmesinin, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlayabileceğini vurguladı.
 
TÜRKİYE’DE YAĞLI TOHUMLAR ÜRETİMİ İÇ TALEBİ KARŞILAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR
 
Türkiye'de yağlı tohumlar üretiminin iç talebi karşılamakta güçlük çektiğini ve özellikle yem sektöründe ithalata dayalı üretim olduğunu anımsatan Karakuş, son günlerde Türkiye'de endüstriyel kenevir üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların olacağını sektörün de alternatif bir yem ham maddesi yaratılması bakımından olumlu karşıladığını belirterek, endüstriyel kenevirden üretilecek kenevir küspesinin özelikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda yem ham maddesi olarak kullanılabildiğini ifade etti. Karakuş, kenevir küspesinin ısıl işlem görmüş kanola küspesine eşdeğer bir protein değerine sahip olduğu yönünde çalışmaların bulunduğunu dile getirerek, kenevirin sütte insan sağlığına yararlı Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asitlerinin içeriğini artırabileceğini belirtti.
 
Bunun da insan beslenmesine katkı yaratacak olan fonksiyonel gıdaların üretimine katkı verebileceği anlamını taşıdığını anlatan Karakuş, endüstriyel kenevirin yemlerde kullanımına yönelik yeni çalışmalara da ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol