kapat ikonu

Kenevir üretimi 100 milyar dolar getirebilir

ASAM Kendir Enstitüsü Başkanı Ulaş, 2030’da kenevirden 100 milyar dolarlık bir gelir elde edileceğini ifade etti.

Gazetecilere konuşan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kendir Enstitüsü Başkanı Dr. Erdem Ulaş, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir üretimine ilişkin açıklamalarının Türkiye’de endüstriyel bir devrim başlatabileceğini öne sürerek, denetimli endüstriyel üretim hamleleri, kooperatifleşme ve üst birliklerin oluşması ile birlikte kademeli olarak başlayacağını ve 2030’da da kenevirden 100 milyar dolarlık bir gelirin elde edebileceğini söyledi.
 
BİRÇOK PLASTİK MALZEME KENEVİRLE ÜRETİLECEK
 
Ulaş, kooperatifleşme ve üst birliklerin oluşumu tamamlandığı zaman, tekstil, kâğıt-karton, biyodizel, biyokütleyle elektrik üretimi, petrokimyanın girdiği, biyobozunur polimerler, gibi birçok plastik malzemenin bu vesileyle üretilebileceğini dile getirerek, bunların bir arada düşünüldüğünde denetimli endüstriyel üretim hamleleri, kooperatifleşme ve üst birliklerin oluşmasının ardından kademeli olarak başlayacağını ve neticede kenevirden 100 milyar dolarlık bir gelir elde edileceğini belirtti. Gerçekleşen uluslararası araştırmalara göre kenevirin ilaç sanayisinde güçlü etken yönüyle aranan bitki hâline geldiğini bildiren Ulaş, uzun vadede Türkiye ekonomisinin bundan da faydalanabileceğini ileri sürdü.
 
KENEVİR KANSER TEDAVİSİNDE DE KULLANILIYOR
 
Ulaş, dünyada kanser tedavisiyle ilgili çalışmalara bakıldığında en yaygın kenevir türleri olan Cannabis Indica, Cannabis Sativa ve Cannabis Rudderalis çeşitlerinden Cannabis Indica'nın, Türkçe adıyla Hint Kenevirinin (Dişi Kenevir) yaygın kullanım alanına sahip olduğunu vurgulayarak, Hint Kenevirinde psikoaktif madde değerinin yüksek olduğunu anımsattı. İçerdiği Tetra Hydro Cannabinol ve 470'e yakın madde bulunduğunu aktaran Ulaş, Terponoid, flavonoidler, alfalinolar gibi pek çok faydalı madde ile kanser tedavisinde öne çıktığını söyledi. İsrail'de bir üniversitenin bu çalışmalarına 1964 yılında başladığını ve neticede bunları geliştirdiğini hatırlatan Ulaş, İsrail'de kanser yoktur diye çok çeşitli makalelerin basında yer aldığını kaydederek, dünya genelinde İngiltere'de birkaç firmanın kenevirin kanser tedavisinde kullanımı için çalışmalar yaptığını, Almanya’nın özellikle 2016-2017 yılları arasında yaptığı çalışmalarla tıbbi kenevir talebini yetiştiremediğini savundu.
 
YILDA 1,5 MİLYAR AVRO GELİR
 
Kenevirden elde edilen Cannabis Oil'in birçok kanser üzerinde tedavi edici özeliklerinin bulunduğunu savunan Ulaş, bu tarz makalelerin derlendiğini, kendisinin de yeni çıkacak kitabında bunlara yer verdiğini dile getirerek, diğer yandan kanser tedavisinde kullanılan kenevir yaprağının ekstraksiyon yağının bir tonunun 15 milyon avro olduğuna işaret etti. Ulaş, Türkiye’nin eğer bunu ihracat olarak değerlendirme çabasına girmesi hâlinde yılda 100 ton satıştan 1,5 milyar avro gelir elde edebileceğini öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol