kapat ikonu

Kendi işini kurmak isteyenlere KOSGEB desteği

Kendi işinin patronu olmak isteyenler KOSGEB’e başvuru yapabilecek. Uygulama 1 Şubat 2017 tarihinde başladı. İşte detaylar…

  • Gündem
  • 06 Şubat 2017 14:22
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2017 14:42

Küçük ve Orta Ölçekli Girişimcileri Destekleme İdaresi, (KOSGEB) girişimcileri desteklemek için yeni düzenlemeleri hayata geçirdi.

1 Şubat 2017 tarihinde başlayan yeni süreç, daha önce KOSGEB onaylı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan kişileri kapsıyor. Ayrıca bundan önce uygulanan işletme açtıktan sonra KOSGEB’e başvurma şartı ortadan kaldırıldı. Bu yeni süreçte iş yeri açmadan önce KOSGEB’e müracaat edilebilecek.

Uygulamanın detaylarına gelince başvurusu onaylanan kişilerin, 3 ay içinde iş yerini kurup, KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Kurulması planlanan işletmelerin kazanç ve istikrarının nasıl olabileceğine ilişkin olumlu veya olumsuz değerlendirme yapıldıktan sonra girişimci adaylara bildirilecek. Belirlenen süre içerisinde başvurusunu tamamlamayan adayların başvuruları reddedilecek.

Buna ilaveten girişimci adayların en fazla 3 defa başvuru yapma hakkı bulunuyor. Yapılan bu başvuruların ardından 3 defa olumsuz yanıt alınması halinde girişimci adayın başvuru hakkı sona eriyor. Dolayısıyla her aday bu destekleme programından sadece bir defaya mahsus faydalanabiliyor.

Son başvuru tarihi 31 Aralık 2017

Girişimcil Destekleme Programında meydana gelen bu değişikliğin ardından daha önce işletmesini kuran ancak KOSGEB’e başvuru yapmayan girişimcilerin en geç 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvuru yapması gerekiyor. Bu tarihten sonraki süreçte ise sadece işletmelerini açmayan kişiler KOSGEB’e başvuruda bulunabilecek.

Girişimcilik Destekleme Programı ile birlikte Türkiye’de başarılı işletmelerin kurulması hedefleniyor. Bu doğrultuda girişimcilerin rol ve sorumluluklarının farkına varmaları, iş kurma noktasında bilgi sahibi olmaları isteniyor.

1 Şubat 2017’de uygulamaya konan yeni süreçle birlikte geçmiş dönemlerde KOSGEB onaylı girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanan girişimcilerin, işletme açtıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapma şartı rafa kaldırıldı. Yeni dönemde, girişimciler iş yeri açmadan önce KOSGEB’e müracaat edebilecek.

İşletme sahibi olmak isteyen herkesin başvuru yapabileceği KOSGEB destek programı, binlerce kişinin ilgisini çekmiş durumda. Gerekli koşulları yerine getiren tüm bireyler bu haktan faydalanabilecek. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2017. Girişimci destekleme programına başvuruda bulunmak için acele edin.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol