kapat ikonu

Kefillerde İcralık Olur Mu?

Bankacılık işlemlerinde sık sık kullanılan kefil sisteminde borçlunun borcunu ödeyememesi halinde kefile icra gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

  • Kredi
  • 09 Kasım 2018 11:46
Bankacılık işlemlerinde sık sık kullanılan kefil sisteminde borçlunun borcunu ödeyememesi halinde kefile icra gelip gelmeyeceği merak ediliyor.
 
Bankacılık işlemlerinde kefil olma durumu son derece fazla kullanılmaktadır. Bankalar belirli bir miktar kredi verirken borcu geri alacağından emin olmak için bazı isteklerde bulunabilirler. Borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda banka kendisini garanti altına almak için kefil seçeneğini değerlendirebilirler. Eskiden daha fazla kullanılan kefil sistemi günümüzde hala kullanılmaktadır.
 
Normal şartlarda kredi borcunun düzenli olarak ödenmesi haline herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Kefil olan kişiye banka herhangi bir sebeple borç sorunsuz bir şekilde ödendiği için ulaşmamaktadır. Ancak kredi borcunu ödemesi gereken kişinin ödememesi halinde bankalar bir süre sonra kefil olan kişiye ulaşmaktadır.
 
Kefil Nasıl Olunur?
 
Garantörlük ve kefil aynı anlamda kullanılmaktadır. Borçlu ile aynı durumda olan kişi denilebilir. Kredi sözleşmesine imza atılırken bankalara borcun asıl borçlu tarafından ödenmemesi halinde kendisinin ödeyeceğini garanti eder. Hem banka hem de kefil olan kişi şartlar çerçevesinde krediyi ödeyeceğini kabul eder. Kefil olan kişi borçludan daha borçlu olan kişi olarak kabul edilir. Banka borcu tahsil etmek için yasal takip sürecine girdiği zaman borcu ister asıl borçludan ister kefil olan kişiden alabilir. Bu tamamen bankanın insiyatifine bağlı olan bir durumdur. Kefil olan kişinin gelir durumunun daha iyi olması ve borcu ödeyeceğine kanaat getirilmesinin ardından kefilden borcun tahsil edilmesi için çalışmalar başlatılabilir. Kefil olmak isteyen kişilerin tüm olumsuz durumları değerlendirerek göz önünde bulundurması ve ardından karar vermesi gerekir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol