kapat ikonu

KDV ve ÖTV indirimleri Resmî Gazete'de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Kararı ile konut satışlarındaki KDV indirimi yıl sonuna kadar uzatıldı.

  • Gündem
  • 01 Kasım 2018 10:19
  • Son Güncelleme: 01 Kasım 2018 10:35
Konut satışlarında katma değer vergisi (KDV) oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi ve tapu harçlarının binde 20'den binde 15'e düşürülmesi uygulaması Cumhurbaşkanı Kararı ile yıl sonuna kadar uzatıldı. Söz konusu karar, bugün Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. KDV ve ÖTV indirimlerini içinde barındıran vergi indirim paketini de dün Bakan Albayrak açıklamıştı.
 
KDV VE ÖTV İNDİRİMLERİ YÜRÜRLÜKTE
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı bazı ürünlere ilişkin katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimleri Resmî Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
YIL SONUNA KADAR UZATILDI
 
Bakanlar Kurulu Kararıyla daha önce tapu işlemlerinde bin 20 olarak alınan harcın, 31 Ekim 2018'e kadar binde 15 olarak tahsil edilmesine yönelik düzenlemeye gidilmişti. Konut ve iş yerlerinde yüzde 18 olan KDV oranı da 31 Ekim 2018'e kadar teslim edileceklerde yüzde 8 olarak uygulanıyordu.
 
Ancak bu uygulama, bu sabah itibarıyla yayımlanan karar ile 2018 sonuna kadar uzatıldı. 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifenin 'I-Tapu İşlemleri' Başlıklı Bölümünün 20/a Fıkrası, 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28. ve 29. Maddeleri ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesi Gereğince Karar Verilmesi Hakkındaki ilgili kanunun Cumhurbaşkanı Kararı ile bu sürelerin 2 ay uzatılarak 31 Aralık 2018 olarak güncellendiği Resmî Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
MOBİLYADA YÜZDE 8, BEYAZ EŞYADA SIFIR
 
Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, bu yılın sonuna kadar mobilyada KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülürken, beyaz eşyada ÖTV oranları da sıfıra indirildi.
 
TİCARİ ARAÇLARDA KDV YÜZDE 1’E İNDİRİLDİ
 
Bunun yanında, bu yılın sonuna kadar, 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV oranlarında 15'er puan indirime gidilirken, ticari araçlarda yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1'e kadar indirildi.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, otomotivden, beyaz eşyaya, mobilyadan, konuta yönelik yeni vergi indirimleri yapıldığını dünkü açıklamasında duyurmuştu. Geçen yıl da bu tarz indirimlerin yapıldığı ve uygulanan sektörlerde büyük başarı kaydedilmişti. Bakan Albayrak, vergi denetim kurulu toplantısı sonrası açıkladığı ve birçok sektörde yapılan bu indirimlerin 2018 yılı sonuna kadar devam edeceğini bildirdi. Albayrak’ın açıkladığı bu indirim paketi de hem piyasalar hem de çeşitli STK’lar tarafından olumlu karşılandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol