kapat ikonu

KDV ve ÖTV indirimleri 3 ay daha devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, normal şartlarda bu gece yarısı sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay daha devam edeceğini açıkladı.

  • Gündem
  • 31 Aralık 2018 22:56
  • Son Güncelleme: 31 Aralık 2018 23:03
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle devam ettirileceğini duyurdu.
 
BAKAN ALBAYRAK HABERİ TWİTTER’DAN DUYURDU
 
Bakan Albayrak, şahsi Twitter hesabı üzerinden piyasaların dört gözle beklediği müjdeyi paylaştı. Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programına, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek olması için başlatılan ve bu gece sona erecek ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle devam ettirileceğini ifade ederek, indirimlerin millete ve sektörlere hayırlı, uğurlu olmasını diledi.
 
ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİ SEKTÖRÜ HAREKETLENDİRDİ
 
Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Bozfakıoğlu, kasım ayından itibaren devreye sokulan ÖTV ve KDV indirimlerinin sektörü hareketlendirdiğini dile getirerek, bu indirimlerin sektörü olumlu etkilediğini kaydetmişti. Bozfakıoğlu, mağazalara artan ziyaretleri bayilerin ciddi oranda satışa döndürdüğünü anlatarak, bu dönem de satışlarının artarak ilerleyeceğini vurgulamıştı.
 
İNDİRİMLER SAYESİNDE CİDDİ HAREKETLİLİK YAŞANDI
 
Kampanyanın çok hızlı başladığını, bayilerden geri dönüşlerin gayet olumlu olduğunu anlatan Bozfakıoğlu, devletin açıkladığı ÖTV ve KDV indiriminin kendilerinin de hemen tüketicilere yansıttıklarına dikkati çekerek, bu indirimin sektörü ve kendilerini olumlu etkilediğini öne sürmüştü. Bozfakıoğlu, showroomlara ziyaretlerin arttığını, ciddi bir trafik yaşandığını vurgulamış, bu trafiği karşılamak için bayilerin taleplerinin arttığını dile getirmişti.
 
‘İNDİRİMLER DEVAM ETSİN’ TALEBİ
 
Bozfakıoğlu, değişken bir kur süreci vesilesiyle sektörde öngörüde bulunmanın biraz zor olduğunun altını çizerek, kısa dönemde hedefler koyup ilerlenildiğini, sene sonunda da başarılı bir şekilde ilk 10 marka içinde tamamlamayı umduklarını açıklamıştı. Bozfakıoğlu, indirimlerin bu yılla sınırlı kalmaması gerektiğini vurgulayarak 2019’da da bu indirimlerin devam etmesini istemişti. Ekim ayına sıfır faiz kampanyasıyla başlanıldığını anımsatan Bozfakıoğlu, bu kampanyanın kendilerini çok ileriye götürdüğünü aktararak, bunun kendileri için çok önemli bir hareket olduğunu kaydetmişti. Bozfakıoğlu, geçtiğimiz kasım ayının da çok iyi başladığını anlatarak, ÖTV ve KDV indirimi kampanyalarının açıklanmasının satışların devamını sağladığını söylemişti.
 
KAMPANYA DOPİNG ETKİSİ YARATTI
 
Peugeot'un Bursa'daki bayisinin satış müdürü Hüseyin Gezgin ise geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında 1 Kasım tarihinde başlayan KDV ve ÖTV indirimi vesilesiyle showrooma gelen ziyaretçilerde artış yaşandığını ve kampanyanın satışlarda doping etkisi yarattığını öne sürmüştü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol