kapat ikonu

KDV ve ÖTV indirimleri 10 gün sonra sona eriyor

Konuttan otomotive, mobilyadan beyaz eşyaya uygulanan KDV ve ÖTV indirimleri, 10 gün sonra sona eriyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca konuttan otomotive, mobilyadan beyaz eşyaya uygulamaya alınan katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimleri 31 Aralık tarihi itibarıyla sona erecek.
 
Söz konusu sektörlerdeki indirimin bitmesine günler kala, bazı sektör temsilcileri indirimlerin kalıcı olmasını istiyor.
 
UYGULAMA KALICI OLMALI
 
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, indirimlerin ciddi yarar sağladığını fakat sektörün 2019'da da bu teşviklere ihtiyacı olduğunu öne sürerek, konutta gerçek değerden satış uygulamasına geçilmesi için çalışmalar yapıldığını anlattı. Bu indirimlerin 2-3 ayda bir uzatılması yerine, yüzde 4'ten 3'e inen tapu harcı oranının kalıcı olarak yüzde 1'e çekilmesini talep eden Taylan, vergi ve harç indirimlerinin kalıcı hâle getirilmesinin piyasa için doğru olacağını savunarak, sektörde durgunluğa izin verilmemesini istedi.
 
GAYRİMENKUL ALMAK İÇİN EN DOĞRU ZAMAN
 
Taylan, sektörde peşin satışların hareketli olduğuna dikkati çekerek, buna karşın alt ve orta gelir grubunun gayrimenkul alamadığını söyledi. Taylan, onların krediyle aldığını ve konut kredilerinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, böyle dönemlerin gayrimenkul almak için en doğru zaman olduğunu öne sürdü.
 
STOKTA MOBİLYASI OLANLAR YARARLANDI
 
Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, mobilyada uygulanan KDV indiriminin sektöre yeterince yansımadığını ifade ederek, sektörün kumaş, boya, kereste, aksesuar gibi girdilerinde KDV’nin 18 olarak uygulanmaya devam edildiğini hatırlattı. Mobilyanın bitmiş hâlinin son kullanıcıya yüzde 8 olarak yansıtılmasının istendiğini kaydeden Taklacı, aradaki yüzde 10'luk farkın esnaftan çıktığını ileri sürerek, bu indirimden daha çok elinde stok bulunduran, fabrikasyon üretim yapanların yararlandığını dile getirdi.
 
Taklacı, mobilyada piyasaları canlandırmak adına yapılan KDV indirimini olumlu algıladıklarını söyleyerek, bu indirim kesinlikle devam ettirilmesini ancak el işçiliği mobilya ile fabrikasyon ürünlerin ayrı ayrı kategoride sınıflandırılması gerektiğini, el işçiliği mobilya ve boyacılıkta da KDV alınmaması gerektiğini aktardı.
 
OTOMOTİV SEKTÖRÜ DİRİ TUTULMALI
 
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç, uygulanan vergi indirimlerinin daralan pazarda hareketlilik yaşattığını belirterek, 31 Aralık tarihi itibarıyla son bulacak indirimli uygulamanın devamı hâlinde ikinci el sektörünün zarar görebileceğini iddia etti. Erkoç, vergi indirimlerinin sona ermesiyle talebin ikinci el araca kaymasının beklendiğini vurgulayarak, sektörün diri tutulması için tedbirlerin alınmasını istedi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol