kapat ikonu

KDV sisteminde köklü değişiklik

KDV sisteminde yatırımcıların önünü açmak için köklü bir değişikliğe gidilmesine karar verildi.

KDV sisteminde yatırımcıların önünü açmak için köklü bir değişikliğe gidilmesine karar verildi.
 
KDV sistemi ilk olarak 1985 yılında kullanılmaya başlamıştı. Bu süreç içerisinde ekonomik dengelerin değişmesi ile birlikte yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verildi. Ancak şimdiye kadar herhangi bir adım atılmamıştı. KDV sisteminde yaşanan eksikliğin son dönemlerde yatırımcıların önündeki büyük bir engel olarak değerlendirilmesinin ardından yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verildi. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından konu hakkındaki tüm değerlendirmeler tekrar gözden geçirildi. Bu süreç içerisinde KDV sisteminde köklü bir değişikliğin yapılacağı belirtildi.
 
Maliyetleri artıran şimdiki sistem ile yatırımcı üretici ve ihracatçı bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileniyordu. Yaşanılan olumsuzlukların üstesinden gelmek için KDV sisteminde 6 farklı değişikliğin yapılmasına karar verildi. Daha önceki sistemde önce KDV sisteminde ödemeni yapıp sonrasında devletten tahsil etme döneminin yeni yapılacak düzenlemelerle birlikte son bulması bekleniyor. Bu sayede maliyetlerin de azalması bekleniyor. Yapılacak düzenlemeler sonrasında bir malın üzerine konulan fazla farkın önüne geçilmesi sağlanacak.
 
Yeni düzenlemelerden yatırımcıların, üreticilerin ve ihracatçıların son derece olumlu bir şekilde etkilenecekleri öğrenildi. Özellikle KDV oranlarını sırtlanmış olan büyük bir kesimin olduğu tespit edildi. İlk yapılan çalışmalara göre 2 binin üzerinde şirket tespit edildi. Bu şirketlerle birlikte yapılacak düzenlemenin şirketlerin üzerinde var olan yükü de alması bekleniyor. KDV oranlarında yanlış beyan yapılması ciddi şekilde cezalandırılacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol