kapat ikonu

KDV ödemelerinde büyük müjde

Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV (Katma Değer Vergisi) iadelerine ilişkin yaptığı açıklamada mükelleflere en geç 5 gün içinde geri ödeme yapacaklarının müjdesini verdi. Ağbal süreci hızlandırmak için gerekli çalışmaları başlattıklarını ve gereksiz bürokratik

Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV ödemeleriyle ilgili müjdeli haberi verdi. Yapılan yeni düzenlemeyle süreç hızlandırıldı ve 5 gün içinde mükelleflerin ödemeleri gerçekleştirilecek.

Gereksiz bürokratik işlemler son bulacak

KDV (Katma Değer Vergisi) iadelerine ilişkin oluşturdukları eylem planıyla iadelerin hızlı bir biçimde gerçekleşeceği müjdesini verdi. Ağbal iadeler sırasında karşılaşılan gereksiz bürokratik işlemlerin sona ereceğini bildirdi.

KDV iadeleriyle ilgili gelen talep ve şikayetler üzerine çalışmalara başlayan Bakan Ağbal, Gelir İradesi Başkanlığını (GİB) harekete geçirdi.

Gelir İradesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilmesi planlanan “KDV iadelerinin Etkinleştirilmesi ve Hızlandırılması, İade Süreçlerinin Standartlaştırılması Eylem Planı” hazırlıkları bitmek üzere.

Mükellefler ödeme sürecini kontrol edebilecek

Yeni kuracakları sistemle mükelleflerin ödemeleriyle ilgili süreci rahatlıkla kontrol edebileceklerinin altını çizen Ağbal, “Mükellefimiz, bir iade talebinde bulunduğunda bu talebin hangi memurun önünde ve işleminin ne aşamada olduğunu, sürecin ne zaman biteceğini, iadesini ne zaman alabileceğini internet üzerinden görebilecek” şeklinde konuştu.

Mükelleflerden gelen her türlü talep ve şikayetleri dikkate aldıklarını ve bu konuda da talepleri dikkate alarak hemen harekete geçtiklerini dile getiren Bakan Ağbal, mevcut iş yükünün ağırlığından dolayı KDV iadesinin tamamlanmasının geciktiğini de söyledi.

KDV ödemeleri için uzman ekip kurulacak

Bu nedenle hızlandırma çalışmalarına başlayan Ağbal,“Bunu önlemek için de sadece KDV iade işlemlerinin yapılacağı ve uzmanlaşmış personelin çalışacağı yeni birimler kuracağız. Mükellef, KDV iadesi işlemi için geldiği bu birimlerde, işlerini hızlı bir şekilde halledebilecek” şeklinde konuşarak KDV iadelerindeki süreci hızlandırmak için uzman bir ekip kuracaklarını da belirtmiş oldu.

Ağbal, işini düzenli yapan ve vergi açısından herhangi bir sorunu olmayan mükelleflere ödemelerinin beş gün içinde yapılacağını söyledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol