kapat ikonu

KDV indirimiyle mobilya satışları yüzde 30 arttı

MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, 15 Kasım'dan beri KDV indiriminin etkisini ciddi şekilde gördüklerini ifade ederek, KDV indiriminin son bir ayda mobilya satışlarını yüzde 30 artırdığını ileri sürdü.

  • Sektörel
  • 18 Aralık 2018 11:24
  • Son Güncelleme: 18 Aralık 2018 11:37
Mobilyada KDV indiriminin etkisinin 15 Kasım tarihinden sonra ciddi şekilde hissedildiğini kaydeden Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, KDV indiriminin son bir ayda mobilya satışlarını yüzde 30 artırdığını aktardı.
 
KDV İNDİRİMİ SON BİR İKİ HAFTADA GÖRÜLDÜ
 
Mobilyada KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesinin üzerinden yaklaşık 1,5 ay geçtiğini hatırlatan Güleç, fakat KDV indiriminin satışlara yansımasının son bir iki haftada görüldüğünü vurguladı. Güleç, KDV indiriminin 1 Kasım'da açıklandığına, yoğunluğun ise iki hafta içinde başladığına işaret ederek, 15 Kasım'dan beri KDV indiriminin etkisini ciddi şekilde görüldüğünü ve KDV indiriminin son bir ayda mobilya satışlarını yüzde 30 artırdığını yineledi.
 
1,5 AYLIK SATIŞLAR 10,5’AYI TELAFİ ETMEZ
 
KDV indiriminde geriye kalan yaklaşık iki haftalık sürenin de yoğun geçmesinin beklendiğini dile getiren Güleç, fakat KDV indiriminin sezona denk gelmemesi, kısa süreli olması istenilen düzeyde verim alınmasını engellediğini belirterek, 1,5 aylık satışların yılın 10,5 aylık durgunluğunu telafi etmeyeceğine işaret etti.
 
40 MİLYAR TÜRK LİRASI İÇ PAZAR HACMİNE ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR
 
Güleç, mobilyada Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı kapsamında çok sayıda şirketin yüzde 10 indirim yaptığını anımsatarak, bunun üzerine de ekstra yüzde 10'luk bir KDV indiriminin de eklendiğini anlattı. Geçen sene iç pazarda mobilya satışlarının 40 milyar Türk lirasını bulduğunu belirten Güleç, ancak bu senenin 10 ayında yüzde 11'lik bir daralma yaşandığına dikkati çekerek, özellikle 15 Kasım'dan sonraki artışla hem bu daralmanın telafi edilmesi hem de 2018’de de 40 milyar Türk lirası iç pazar hacmine ulaşılmasının hedeflendiğini açıkladı.
 
KDV İNDİRİMİ KALICI OLMASI GEREKİR
 
Güleç, KDV'nin kalıcı olarak yüzde 8'e düşürülmesi talebinde bulunarak, mobilya üretiminde kullanılan ahşap, MDF, ağaç, sunta ve keresteyi de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini savundu. Bu sayede Türk mobilya sektörünün dünyada söz sahibi olma iddiasının güçleneceğini öne süren Güleç, küresel pazardan daha fazla pay alınabileceğine değinerek, öte yandan 2023 ihracat hedefine daha rahat ulaşabileceğini söyledi.
 
Güleç, mobilya ve mobilya üretiminde kullanılan eşyalarda KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesinin en azından 2019 boyunca geçerli olması gerektiğinin altını çizerek, mobilya sektörünün bu sayede kurumsallaşacağını, ihracatın ve istihdamın artacağını iddia etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol