kapat ikonu

KDV indirimi yerel basını sevindirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz gün itibarıyla açıkladığı dergide, kitapta, gazetede yüzde 8 olan KDV oranının sıfırlanacağı haberi, Şanlıurfa'daki yerel basını sevindirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dergide, kitapta ve gazetede yüzde 8 olan KDV oranının sıfırlanacağını açıklaması, Şanlıurfa'da bulunan yerel basın mensuplarını sevindirdi.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Olay Gazetesi İmtiyaz Sahibi Celal Çiftçi, bu dönemlerde gazete çıkarmanın zor ve emek isteyen bir süreç olduğunu ifade ederek, özellikle dijital medyanın yaygınlaşmasıyla yerel gazetelerin zor bir döneme girdiğine işaret etti.
 
Erdoğan’ın Anadolu’daki medyanın zor durumda olduğunu bilmesi mutlu etti
 
KDV'nin sıfıra indirilmesinin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Çiftçi, KDV indiriminin yalnızca gazete satışında değil, gazete reklamında da olsa kendilerini daha çok mutlu edeceğini belirterek, bu indirimin bir başlangıç olduğunu söyledi. Çiftçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle Anadolu'daki medyanın zor durumda olduğunu bilmesi ve KDV indirimine gitmesinin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayarak, insanların gazete okumasını ve reklam vermesini, gazetelerine sahip çıkmasını beklediklerini kaydetti. Çiftçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gazeteler için attığı bu adımdan ötürü tebrik ederek, kendisine çok teşekkür etti.
 
KDV indirimi yerel basının sorunlarının hatırlanmasını sağlayacak
 
Çiftçi’nin ardından konuşan GAP Gündemi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat ise söz konusu indirim haberlerinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, vergi indiriminin zor günler geçiren gazeteler için çok faydalı olacağını ifade etti. KDV'nin sıfırlanmasının, maddi gelirleri bitme noktasına gelen ve çeşitli ekonomik sorunlar yaşayan, bu sebeple yaşam mücadelesi veren yerel basın için güzel bir haber olduğunu vurgulayan Polat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek, yerel basının çok daha fazla ekonomik sorunları olduğunu öne sürdü. Polat, bu KDV indiriminin bu sorunların da hatırlanmasını sağlayacağını savunarak, kitaplarda, gazetelerde, dergilerde KDV'nin sıfırlanmasının Türkiye’nin kültürün, sanatın, fikirlerin tekrar gündeme gelmesi, yayıncılığın teşvik edilmesi için çok iyi bir adım olduğunu söyledi. Polat, bundan sonrası için de hükûmetten ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ciddi, kalıcı müjdeler beklediklerini aktardı.
 
Gazete kâğıdındaki artışlardan dolayı birçok gazete zor şartlar altında basıldı
 
Bölgede bulunan Urfanatik Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tahir Gülebak de son zamanlarda karşı karşıya kalınan zamlardan gazete kâğıdı fiyatlarının da olumsuz bir şekilde etkilendiğini hatırlatarak, Anadolu'da bir çok gazetenin baskı yapamayacak hâle gelmesi sebebiyle vergi indiriminin çok önemli olduğuna işaret etti. Gazetelerin maddi olarak zor durumda olduğu bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vergi indirimi müjdesinin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Gülebak, burada aynı anda indirimden ziyade yerel basın olarak hatırlanmanın da kendilerini ayrıca mutlu etti ettiğini vurgulayarak, son dönemde gazete kâğıdı fiyatında büyük artışın yaşandığını ve bundan dolayı birçok gazetenin zor şartlar altında basıldığını anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol