kapat ikonu

‘KDV indirimi sene boyunca devam etsin’ talebi

TÜMSİAD Başkanı Doğan, ÖTV ve KDV indirimlerinin 3 ay uzatılmasının enflasyonla mücadeleye verilen desteği artıracağını savundu.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, ÖTV ve KDV düzenlemesinin 3 ay süreyle uzatılması ile ilgili alınan kararın ekonomiye dinamizm katacağını öne sürerek, 2019 yılının enflasyonla topyekûn mücadele yılı olacağını aktardı. 2018’de Türkiye’nin ekonomik alanda yaşanan sıkıntıları aşma adına çok önemli kararlar aldığını dile getiren Doğan, bu kararları istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü anımsatarak, 2019’da Türkiye ekonomisi adına altı çizilecek unsurların enflasyonla mücadele, tasarruf, istihdam, ihracat ve daha çok üretim olacağını vurguladı.
 
İNDİRİMLERİN UZATILMASI ENFLASYONLA SÜRDÜRÜLEN MÜCADELEYE DESTEĞİ ARTIRACAK
 
Doğan, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programına bugüne kadar 2 bin 500 firma katıldığı bilgisini paylaşarak, KDV ve ÖTV indirimlerinin 3 ay süreyle uzatılmasının enflasyonla sürdürülen mücadeleye verilen desteği artıracağını savundu.
 
TÜRKİYE EKONOMİSİ ZORLUKLARI AŞMASINI BİLDİ
 
2019’dan iş dünyasının büyük umutlar beslediğinin dile getiren Doğan, Türkiye ekonomisinin siyasetteki dirayetli duruş ve sağlam ekonomik alt yapısıyla zorlukları aşmasını bildiğini ileri sürerek, 2019’da çok daha fazla çalışmalı, daha çok üretmeli, ihracat rakamlarının artırılması konusunda çalışmaların yapılmasını kaydetti.
 
ENFLASYONLA MÜCADELE MİLLÎ BİR MÜCADELEDİR
 
Doğan, bütün bunların beraberinde istihdamı da artıracağına işaret ederek, en büyük isteğinin, Türkiye’nin millî üretime verdiği önemi artırıp devam etmesi olduğunu bildirdi. Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programına TÜMSİAD olarak ilk günden beri destek olduklarını anımsatan Doğan, tüm paydaşlarla, üye şirketlerle olmaya da devam edeceklerine dikkati çekerek, enflasyonla mücadelenin millî bir mücadele olduğunu ve mücadelenin mutlak suretle kazanılacağını söyledi.
 
İNDİRİM, KAYIT DIŞILIĞIN ÖNÜNE GEÇİYOR, İSTİHDAMI ARTIRIYOR
 
Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, indirimin 3 ay daha uzatılması kararını olumlu karşıladıklarını anlatarak, düğün sezonunun açılmaya başladığı bir dönemde, satışlarda en az yüzde 20’lik bir artış yaşanacağını ileri sürdü. Ancak maliyetlerde yüzde 70’lere varan bir artışın yaşandığına değinen Gürcan, KDV indiriminin en azından 2019 yılı boyunca devam etmesini talep ederek, KDV indiriminin sürmesi ile birlikte, sektördeki en büyük problem olan kayıt dışılığın önüne geçildiğini ve pazardaki canlanma ile birlikte istihdamın arttığını savundu.
 
‘’ÖTV KALICI OLARAK KALKSIN’’ TALEBİ
 
Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erdoğan, ÖTV indiriminin uzatılmasıyla birlikte düğün sezonunun açıldığı dönemde, satışlarının yaklaşık olarak yüzde 25 civarında artmasının beklendiğini ifade ederek, su ısıtıcısı, tost makinesi, elektrik süpürgesi gibi elektrikli küçük ev aletlerindeki ÖTV’nin kalıcı olarak kalkmasını talep etti.
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol