kapat ikonu

KDV indirimi mobilyacıların yüzünü güldürdü

Geçen senenin kasım ayında başlayan KDV indiriminin 3 ay süre ile uzatılması, Türkiye'de mobilya üretiminin önemli şehirlerinden Kayseri'deki üreticilerin yüzünü güldürdü.

KDV indirimiyle birlikte piyasada canlanma yaşandığına işaret eden Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) Başkanı Tuncay Sabuncu, mobilya üretiminin giderek hızlandığını ileri sürerek, Türkiye ekonomisine çeşitli alanlarda katkı sağlayan kentlerden Kayseri’nin, özellikle mobilya sektöründeki büyüklüğünden bahsetti.
 
SEKTÖRÜN HEM YÜZÜ GÜLDÜ HEM DE BEKLENTİSİ ARTTI
 
Sabuncu, mobilyada ünlü markalarla Türkiye'nin adını uluslararası arenaya taşıyan Kayseri'den Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarına mobilya ihracatı gerçekleştirildiğini anımsatarak, yaklaşık 2 ay önce mobilyada başlayan KDV indiriminin yeni yılda 3 ay daha uzatılmasının, sektörün hem yüzünü güldürdüğünü hem de beklentisini artırdığını söyledi.
 
İNDİRİMİNİN UZATILMASI ÜRETİCİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
 
KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sabuncu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan KDV indiriminde sürenin uzatılma kararının, mobilya üreticisinin yüzünü güldürdüğünü ifade etti.
 
KDV İNDİRİMİ HEDEFLERİN TUTTURULMASINA VESİLE OLDU
 
Sabuncu, Kayseri'nin mobilyanın başkenti olduğunu vurgulayarak, KDV indiriminin 2018 yılında hükûmetten talep ettiklerini anlattı. Bunun 2018 yılının son döneminde bile gerçekleşmiş olmasının mobilyacıları sevindirdiğini dile getiren Sabuncu, döviz kurlarındaki meydana gelen spekülatif dalgalanmalardan dolayı mobilya sektörünün bir daralma içerisine girdiğini anımsatarak, KDV'deki indirimin yılın son 45 günlük zaman dilimi içerisinde yıl sonu hedeflerine ulaşılmasına vesile olduğunu aktardı.
 
2017’NİN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 30-35 ORANINDA ARTIŞ YAŞANDI
 
KDV indiriminin 2018 yılında ciddi bir hareketlenmeye sebep olduğuna işaret eden Sabuncu, satışlarda 2017 yılının aynı dönemine nazaran yaklaşık yüzde 30-35 oranında bir artışın yaşandığını dile getirerek, bu durumun mobilya sektörünü yılın son çeyreğinde sevindirdiğini yineledi.
 
İSTİHDAMA VE EKONOMİNİN CANLILIĞINA KATKI SAĞLAYACAK
 
Sabuncu, yetkililere 2019 yılında da bu sevinçli haberi verdikleri için teşekkür ettiğini kaydederek, bu durumun sektörü daha iyi noktalara taşıyacağını belirtti. Bu hareketliliğin hem istihdama hem de ekonominin canlılığına katkı sağlayacağını öne süren Sabuncu, mobilya üretiminin yaklaşık yüzde 50'sinin Kayseri'de gerçekleştiğini hatırlatarak, istihdamın en yoğun olduğu şehrin Kayseri olduğunu vurguladı.
 
KDV İNDİRİMİ MOBİLYACILARA NEFES ALDIRACAK
 
Mobilyadaki KDV indiriminin bir canlılığa vesile olduğuna dikkati çeken Sabuncu, üretimin hızlandığını, işlerin açıldığını belirterek, yeni yılda da devam edecek KDV indiriminin birçok sektörde olduğu gibi mobilyacılara da nefes aldıracağını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol