kapat ikonu

Kazakistan'daki Türk firmaları ilk YİD projesine imza atacak

Türk firmalarının, Kazakistan’da aldıkları Büyük Almatı Çevre Yolu projesiyle yap-işlet-devret (YİD) modelini bu ülkede ilk kez hayata geçirecekleri öğrenildi.

Koreli SK firmasıyla konsorsiyum kuran Alsim-Alarko ile Makyol firmaları, Almatı şehrinden 30 kilometre uzaklıktaki BAKAD projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Alsim-Alarko Kazakistan Rusya, Özbekistan ve BDT Ülkeleri Bölge Koordinatörü Abbas Şahin, Alarko olarak 1993 yılından itibaren Kazakistan'da taahhüt sektöründe faaliyet gösterdiklerini dile getirerek, bu süreci bir YİD modeliyle devam ettirmek kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Alarko olarak Kazakistan’da Makyol ile bir ilke imza attıklarını ifade eden Şahin, projenin 66 kilometreden oluştuğu bilgisini paylaşarak, yolun ilk 5 ve son 10 kilometresinin 2 çarpı 2 dört şerit olarak planlandığını belirtti.
 
BAKAD 240 noktada mevcut altyapılarla kesişecek
 
Yolun paralı olacağını, bütün araçların giriş ve çıkışlarının akıllı yol sistemiyle görüntülü olarak izleneceğini, hava durumunun akıllı botlarla sürücülere bildirileceğine dikkati çeken Şahin, yolun bakımı ve işletilmesinde de akıllı teknolojilerin kullanılacağını vurgulayarak, yolun ana gövdesinin 90 santim kalınlığında beton kaplaması olacağını açıkladı. Şahin, üzerinde 8 tane kavşak köprü olacağını aktararak, BAKAD’ın 240 noktada mevcut altyapılarla kesişeceğini ilan etti.
 
Yarım milyon ton asfalt
 
Şahin, yol inşaatında yarım milyon ton asfalt ve 8 milyon ton soğuk karışımın kullanılacağını vurgulayarak, yarma işlemi ile geçilecek güzergâhların, 20-21 metre yüksekliğinde dolguların, köprü geçişlerinin ve kavşakların yapılacağını anımsattı. BAKAD projesinin Kazakistan'da YİD yöntemiyle uygulanacak ilk proje olduğuna işaret eden Şahin, Almatı'da ciddi bir trafik problemi olduğunu hatırlatarak, projenin Almatı için öneminin çok büyük olduğunu öne sürdü. Şahin, kent içindeki trafik yükünün, özellikte transit yük araçlarının şehir içindeki trafiğin şehir dışına alınmasının çok önemli olduğunu vurguladı.
 
16 sene işletilecek
 
Projenin yapım süresinin 5 sene olduğunu, 16 sene de işletmesini yapacaklarını anlatan Şahin, inşaat bütçesini tamamen kendileri tarafından sağlandığını kaydederek, işletme sırasında bakım ve geçiş ücretlerin toplanmasının da kendilerinin sorumluluğunda olduğunu belirtti. Şahin, 24 saat içerisinde geçiş ücretlerini devlete transfer edeceklerini ifade ederek, devletin de oradan kendi yatırımları ile ilgili geri dönecek parayı 16 senelik işletme boyunca kendilerine göndereceğini duyurdu. Şahin, Kazakistan'daki 26 senelik faaliyeti içinde neredeyse 2 milyar doların üzerinde 8 projeye imza attıklarını anımsatarak, projelerin arasında Semipalatinsk Asma Köprüsü, Astana havalimanı, Atırav-Beyneu 120 kilometre duble yolu, Aktöbe-Kostanay 460 kilometrelik duble yolu, 200 kilometrelik Beyneu-Şetpe yolu inşaatının yer aldığını bildirdi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol