kapat ikonu

Kaynağı belirsiz para girişi 9.66 milyar

2015 yılında Türkiye’nin ithalat-ihracat dengesi bozuldu. Cari işlemler açığı 32.2 milyar dolar olarak tespit edildi. Gizemli para girişi ise 6 kat artış gösterdi.

Cari işlemler açığı Aralık ayında beklentiye paralel 1.6 milyar dolar azalarak 5.1 milyar dolar olurken, 2015 senesinde cari işlemler açığı da 32.2 milyar dolar şeklinde gerçekleşti. Gizemli para girişi ise 6 kat seviyesinde artış göstererek 9.66 milyar dolar olarak gerçekleşti.
 
Net hata noksan kalemi ise aralıkta -1.12 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, kaynağı belirsiz para girişini (gizemli para) ifade eden net hata noksan kalemi 2015'te bir önceki yıla göre 6 kat artarak yaklaşık 10 milyar dolar fazla oldu. 2014 yılında 1.56 milyar dolar olan kaynağı belirsiz para girişi geçen yıl 9.66 milyar dolara kadar artış gösterdi.
 
Geçtiğimiz senenin Şubat ayında gizemli para girişi rekor kırmıştı. Geçtiğimiz senenin Şubat’ında gizemli para girişi 4,17 seviyesinde gerçekleşmişti.
 
Alan Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Burçak Gezgin, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kaydetti:
 
"Net hata noksan kalemi Aralık ayında -1,11 Milyar dolar açıklandı. Bu da Aralık ayında Türkiye ekonomisinden -1,11 Milyar dolarlık kaynağı belirlenemeyen bir döviz çıkışına işaret ediyor. Özellikle Aralık ayında FED’in faiz artırımı riskleri ile birlikte gelişmekte olan ülkelere yönelik beklentilerin zayıfladığı ve daha riskli görülmeye başlandığını söyleyebiliriz. Bu durum paranın riskli görülen gelişmekte olan ülke piyasalarından çıkışını desteklemiş gözüküyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol