kapat ikonu

Katılım bankaları pazar payını yüzde 15’lere çıkaracak

Vakıf Katılım Genel Müdürü Göktaş, katılım bankalarının senelerdir yüzde 4-5 oranlarında izleyen pazar payını yüzde 15'lere çıkarmayı hedeflediklerini duyurdu.

  • Finans
  • 16 Şubat 2019 15:48
  • Son Güncelleme: 16 Şubat 2019 16:08
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, katılım bankalarının senelerdir yüzde 4-5 oranlarında izleyen pazar payını yüzde 15'lere çıkarmayı hedeflediklerini ifade ederek, bunun için de mevcut kamu ve özel katılım bankalarının el ele vererek, yüzde 15 hedefini 2025 yılına kadar tutturacağını vurguladı.
 
Katılım bankaları yüzde 15 hedefini 2025 yılına kadar tutturacak
 
Kamu ve özel sektör katılım bankalarının Türkiye'deki pazar payının yüzde 5'in üzerinde olduğunu anımsatan Göktaş, bu oranı hızla yukarılara çekmeyi hedeflediklerini belirterek, kamu katılım bankalarının ekonomideki payının yükseltilmesine değindi. Göktaş, katılım bankalarının senelerdir yüzde 4-5 oranlarında izleyen pazar payını yüzde 15'lere çıkarmayı hedeflediğini yineleyerek, bunun için de mevcut kamu ve özel katılım bankalarının el ele vererek, yüzde 15 hedefini 2025 senesine kadar tutturacağını kaydetti. Vakıf Katılım’ın 3 sene gibi kısa bir süre içerisinde Türkiye genelinde 91 şube açtığına işaret eden Göktaş, katılım bankacılığını tüm yurt sathına yaymayı hedeflediklerini aktararak, bu yıl içerisinde şube sayısını 110'a çıkarmayı hedeflediklerini, bu sayede bütün vatandaşların, katılım bankacılığıyla tanışma şansına erişebileceğini bildirdi.
 
Türkiye enerji aktarılması konusunda taşıyıcı bir ülke konumunda
 
Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ve konumundan dolayı çok önemli bir ülke olduğunun altını çizen Göktaş, özellikle dünya enerji piyasasında Türkiye'nin önemli görev üstlendiğini dile getirerek, dünya enerji piyasasına bakıldığında, Türkiye’nin üretici olmasa da enerjinin aktarılması konusunda taşıyıcı bir ülke konumunda olduğunu hatırlattı. Göktaş, Avrupa ile enerjinin üretildiği bölgeler arasında aracı bir ülke olduğunu söyleyerek, enerjinin doğuda üretildiğini, Türkiye'den geçirilerek aktarılan batıda tüketildiğine dikkati çekti.
 
Jeopolitik bakımdan Türkiye çok değerli bir ülke
 
Göktaş, bu sebeple jeopolitik bakımdan Türkiye’nin çok değerli bir ülke olduğunu savunarak, bu değerin, finans sektöründe de kendini gösterdiğini açıkladı. İstanbul'un dünyanın doğal bir merkezi olduğundan bahseden Göktaş, İstanbul’un artık dünyanın doğal bir merkezi olduğunu, o yüzden dünyanın doğal merkezi olan bir kentin, finansın merkezi olmasının da çok doğal olacağını öne sürdü. Katılım bankalarının buna katkıda bulunmak istediğini vurgulayan Göktaş, Müslüman bir ülkede olduğu için Türkiye'nin İslami finansın merkezi olmasının gayet doğal bir gelişme olduğunu belirterek, Türkiye'nin, İslami finansın merkezi olması akabinde dünya çapında ulusal bir finans merkezi olmasının da kaçınılmaz olacağını kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol