kapat ikonu

Katılım bankacılığı yüzde 30'un üzerinde büyüyecek

TKBB Genel Sekreteri Akyüz, 2019 yılında katılım bankacılığı sektörünün yüzde 30'un üzerinde büyümesinin tahmin edildiğini açıkladı.

Gazetecilere önemli beyanatlarda bulunan Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, reel sektörde finansal problemler olduğunu anımsatarak, 2018 senesinin bu problemleri devre dışında bırakma gayreti içerisinde geçtiğini ve sektörün faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.
 
16 milyar TL seviyesinde bir öz kaynak bulunuyor
 
Geçen yıl katılım bankalarının toplam aktif büyüklüğünün yüzde 29 yükseldiğini ve bu oranın sektör adına çok önemli olduğunu ifade eden Akyüz, şube ağının genişlediğine işaret ederek, sermaye tabanının biraz daha büyüdüğünü belirtti. Akyüz, 16 milyar TL seviyesinde bir öz kaynağın bulunduğundan bahsederek, likidite bakımından problemin olmadığını duyurdu. Hem hükûmet, hem de regülatörlerin proaktif davranarak önemli kararlar aldığını savunan Akyüz, 2019 yılının daha iyi olacağını düşündüklerini aktararak, bu senenin Türkiye adına ekonomik açıdan daha verimli olacağını, makro verilerin biraz daha sağlam zemine oturtulacağının düşünüldüğünü vurguladı.
 
2019’da yüzde 30’un üzerinde büyüme beklentisi
 
Akyüz, reel sektörün problemlerinin çözülmesi, kurdaki dalgalanmalardan ötürü artan seviyelerin makul değerlere indirilmesi, enflasyonun düşürülmesi, cari açığın azaltılması noktasında önemli gelişmeler yaşandığını anımsatarak, 2019'da sektörün yüzde 30'un üzerinde büyümesinin tahmin edildiğini ilan etti.
 
Faizsiz bankacılığın gelişimi noktasında görüş alışverişi gerçekleşti
 
Geçen hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın da teşrifleriyle bankalarının üst yöneticileri ile bir araya geldiğini kaydeden Akyüz, görüşmede faizsiz bankacılığın gelişimi noktasında görüş alışverişi gerçekleştiğini ve Albayrak'ın katılım bankacılığına çok önem verdiğini söyleyerek, sektöre kamu otoritesinin ve bakanlığın çok ciddi desteğinin olduğunu öne sürdü. Akyüz, sektörün önerileri, sektörün sıkıntıları, sektörün gelişimine ilişkin yapılması gerekenler, kamunun sektöre hangi zaviyeden baktığı ve benzeri konuların ilk elden anlatıldığını vurgulayan Akyüz, Albayrak'ın katılım bankacılığının büyütülmesi, genişletilmesi ve daha köklü bir zemin yaratılması açısından ne gerekiliyorsa yapılacağını ifade ettiğini bildirerek, sektör temsilcilerinin de kamudan ve bakanlıktan beklentilerini Albayrak'a ilettiğini açıkladı.
 
Akyüz, görüşmenin çok faydalı geçtiğini belirterek, açık yüreklilikle her şeyin konuşulduğunu öne sürdü. Katılım bankacılığının ülkede daha geniş tabana yayılması, sektördeki payının büyütülmesinin masaya yatırıldığına dikkati çeken Akyüz, yüzde 15'lik bir pazar payı hedeflerinin bulunduğunu, hatta Albayrak’ın bu oranı daha ileri taşınmasını istediğini ifade ederek, reel sektöre her türlü finansal desteği vereceklerini ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol