kapat ikonu

Katar/Sade: “Petrolde uzun vadede iyileşme olmayacak”

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen üçüncü petrol zirvesinden de bir sonuç alınmayınca düşen petrol fiyatlarının bundan sonraki süreçte küresel toparlanmaya göre şekil alacağı düşünülüyor. Katar Petrol Bakanı Sade, ortak bir karar alınamadığı için

Doha’da dün gerçekleştirilen petrol zirvesinden de petrol üretimini dondurma kararı çıkmayınca petrol fiyatlarında çok sert düşüşler meydana geldi. Ani düşüş yaşayan petrolü değerlendiren petrol uzmanları bu belirsizliğin ardından düşen fiyatların satış baskısı nedeniyle kısa vdede sürebileceğini fakat bundan sonraki süreçte küresel ekonomideki iyileşmeye yönelik haberler doğrultusunda petrolün şekil alabileceğini düşünüyor.
 
Doha’da petrol üretimiyle ilgili olarak konuşan katar’ın Petrol Bakanı Muhammed bin Salih es-Sade, petrol zirvesinin sona ermesinin ardından ‘katılımcı ülkeler, üretim seviyesinin dondurulmasıyla ilgili kararın alınabilmesi çin daha fazla zaman ve istişareye ihtiyaç olduğuna karar verdi’ şkelidne bir açıklama yaptı.
 
Kararın yendien ne zaman değerlendirileceğine dair herhangi bir açıklaamda bulunulmazken Haziran’da olağan petrol zirvesinin gerçekleştirileceği de bildirildi.
 
Petrolde uzun vadede iyileşme olmayacak
 
Katar Petrol Bakanı Sade Doha’da gerçekleştirilen ilk toplantının ardından Ocak ayı seviylerinde petrol üretimini dondurma kararı alınacağı yönünde konuşulmuş olduğunu anımsatark bu kararın petrolde iyileşme meydana getirdiğini ifade etti. Ancak Sade, yaptığı açıklaamda petrol zirvesinde üretim dondurma yönünde ortak bir karar alınamadığı için petrol fiyatlarındaki iyileşmenin uzun süreli olamayacağını da açıkladı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol