kapat ikonu

Katarlılar Tokat’ın 'bez sucuğunu' sevdi

Tokat yöresinde yapılan "bez sucuk", Katarlılar tarafından bir hayli sevilirken, üretici firma yeni siparişlerini yetiştirmekte bir hayli zorluk çekiyor.

Tokat'ta üretilen yöreye özgü "bez sucuğu" Katar'a ihraç eden bir firma, ürünün beğenilmesi ile birlikte aldığı yeni siparişleri yetiştirmek için 7/24 çalışmalarını sürdürüyor.
 
Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdürdüğü bir dönümlük alanda kurulu olan ve 15 kişinin istihdam edildiği firma, yüzde 100 dana eti ve baharatları karıştırarak hazırladığı ve pamuklu torbalara doldurduğu ‘’bez sucuğu’’ Türkiye’nin ardından Katar’a ihraç etme başarısı gösterdi. Firma, yurt içindeki pazarın yanı sıra yurt dışına da ürününü satarak, ülkeye döviz girdisi sağladı.
 
DEDESİ VE BABASINDAN SONRA KENDİSİ DE BU İŞLE UĞRAŞIYOR
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan firma Genel Müdürü Muharrem İçeloğlu, yaklaşık bir asırdır bez sucuk üretimi yaptıklarını ifade ederek, dedesi ve babasından sonra kendisinin bu işle uğraşmaya başladığını anlattı.
 
FAYDALI MODEL BELGELİ
 
Bölgeden çıkan asırlık lezzeti daha fazla insanla buluşturmak adına 2006 yılında seri üretime geçtiklerini söyleyen İçeloğlu, 1973 yılında hem TSE'den marka tescilini aldıklarını hem de Türkiye'de bez sucuğun Faydalı Model belgesine de sahip olduklarını söyledi.
 
TOKAT’TA ELDE EDİLEN HER SUCUK ‘’BEZ SUCUK’’ DEĞİL
 
İçeloğlu, Tokat'ta elde edilen her sucuğun "bez sucuk" olmadığını dile getirerek, hazırladıkları karışımı pamuklu bezden torbalara doldurduklarını ve 10 gün kurutma odasında beklettikten sonra vakumlayıp satışa sunduklarını bildirdi.
 
KATARLILAR ‘’BEZ SUCUĞU’’ ÇOK SEVDİ
 
Bez sucuğu diğer türlerinden ayıran en önemli özelliğin, mayalamalı yöntemle yapılması olduğunu belirten İçeloğlu, ürünlerini Türkiye'nin birçok yerine gönderdiklerini aktararak, 6 ay önce de Katar'a açıldıklarını, Katarlıların da bez sucuğu çok sevdiğini öne sürdü. İçeloğlu, Katar'a 1 ton bez sucuk gönderdiklerine dikkati çekerek, oradan olumlu sonuçlar aldıklarını ve yaklaşık 30 ton yeni talep geldiğini iletti. Tekrar ürün göndermek için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen İçeloğlu, farklı ülkelere ürün göndermek için de çalıştıklarını anlattı.
 
BEZ SUCUK NASIL YAPILIYOR?
 
Kıyma makinesinden çekilen et ve yağın, tuz, sarımsak ve baharat karışımıyla belli bir zamanla karıştırılması ile birlikte bez torbalara doldurulan sucuk, kurutulup ürünün bir iki kez yassılaştırılmasıyla elde ediliyor. Üretimin, hava koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği öğrenilirken, 10-12 günde tamamlandığı bildirildi. Geleneksel yöntemlerle üretimi yapılan bez sucuk, tat, koku ve renk oluşumunu da kurutma işlemi döneminde gerçekleştiriyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol