kapat ikonu

Katar'dan Türkiye'ye Büyük Yatırım! 15 Milyar Dolar..

Türkiye ile Katar arasında anlaşmalar hız kesmeden devam ederken bu süreç içerisinde Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolar değerinde ek bir yatırım daha yaptığı ve istihdama destek olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi çerçevesinde Türkiye ile Katar arasında geliştirilen ekonomik ilişkiler yeniden değerlendirmeye alındı. Özellikle Katar'ın son yıllarda Türkiye'ye göstermiş olduğu büyük ilgi bir kez daha gün yüzüne çıkartıldı. Katar Finans Merkezi CEO'su olarak görev yapan Yousuf Mohammed Al-Jaida yapılan yatırımların detaylarını paylaştı.
 
Şimdiye kadar yapılan yatırımların miktarının 20 milyar doları aştığını ortaya koyarken aynı zamanda Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından geçtiğimiz yaz yazılan büyük ek yatırım hakkında yeni bir açıklama daha yapıldı. Bu ek yatırımın toplam miktarının 15 milyar dolar olduğu öğrenildi.
 
Yeni İstihdamlar Yaratılacak
 
Katar ve Türkiye arasında hem siyasi hem de ekonomik açıdan yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Bu süreç içerisinde her yıl gelişen ekonomik ilişkiler Türkiye'de yeni istihdam alanlarının yatırılmasını sağlıyor. Sadece önümüzdeki iki üç yıl içerisinde ortaya konan tahminlere göre 5 milyar dolar aşacak yeni bir sektörün oluşması planlanıyor.
 
Büyük rakamların gerçekleştirilmesi bir anlamda iki ülke arasındaki güveni yansıtırken aynı zamanda yatırımların devamının geleceği yönünde sinyaller veriyor. Türk firmalarının Katar'da son derece önemli olduğu ifade edilirken ortaklık süreçleri her geçen yıl biraz daha artmaya devam ediyor. Bu anlamda küresel finansal sektörüne bakıldığı zaman Katar 7. sırayı alıyor. Türkiye'de yapılan yatırımlar ve açılan fabrikalarla işsizlik sorununa katkı sağlayan dost ülke yeni istihdam alanlarının yaratılmasına zemin hazırlıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol