kapat ikonu

Katar'a ihracat yüzde 62 arttı

Türkiye'nin Katar'a olan ihracatı 2018 yılında önceki yıla kıyasla yüzde 62 yükselerek bir milyar 19 milyon dolara dayandı.

Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Türkiye'nin Katar'a ihracatının 2018 yılında önceki yıla nazaran yüzde 62 yükselerek 1 milyar 19 milyon dolara dayandığını belirterek, 2019 yılında da 1,5 milyar dolara ulaşacağını vurguladı.
 
KATAR’A İHRACAT YÜZDE 62 YÜKSELDİ
 
Türkiye ile Katar arasındaki ilişkilerin her alanda geliştiğini ifade eden Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Özer, özellikle siyasi anlamda mükemmel denilebilecek bir seviyede olduğunu anımsatarak, iki ülkenin dünyadaki meselelere bakışta daimi bir paralellik arz ettiğini ve siyasi alanın yanında ekonomik alanda da ilişkilerin giderek arttığına işaret etti. Türkiye'nin Katar'a ihracatının geçen sene 2017 yılına kıyasla yüzde 62 yükselerek bir milyar 19 milyon dolara ulaştığını hatırlatan Özer, Katar'dan Türkiye'ye yapılan ihracatın da yükseldiğini dile getirerek, iki ülke arasında ticaret hacminin 2 milyar doları bulduğunu bildirdi.
 
TİCARET HACMİNİN YARISI TÜRKİYE’NİN YARISI KATAR’IN
 
Özer, bu rakamın önceki sene 1,3 milyar dolar olduğunu, bunun yarısının Türkiye’nin yarısının da Katar’ın ihracatı olduğunu kaydederek, Türkiye’den Katar’a çeşit olarak da miktar olarak da her türlü malın satıldığını açıkladı. Katar'dan Türkiye'nin ithal ettiği ürünlerin başında LNG'nin (sıvılaştırılmış doğal gaz) geldiğini anlatan Özer, onu petrokimya, gübre, alüminyum gibi ürünlerin izlediğini söyledi.
 
DAHA EVVEL YAŞANAN SIKINTILAR PROBLEM OLMAKTAN ÇIKTI
 
İki ülke arasında yükselen ilişkilerden dolayı daha evvel yaşanan sıkıntıların problem olmaktan çıktığını savunan Özer, artık Türkiye'den bir ürün göndermek için her an konteyner bulunabildiğini, Iran ve Suriye yolları kapalı olduğu için İran üzerinden malların nakliyesinin mümkün olduğuna dikkati çekerek, iki ülkenin 26 Kasım 2018 tarihinde, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul'da bulunan Vahdettin Köşkü'nde Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 4. Toplantısı düzenlendiğini ve bunun ardından da karşılıklı anlaşmaların imzalandığını anımsattı.
 
KATAR’A İHRACAT KOLAYLAŞIYOR
 
Bu toplantıda iki ülke arasında ticaretin kolaylaştırılmasına dair anlaşma imzalandığını kaydeden Özer, bu tarz bir anlaşmayı daha evvel tüm Körfez ülkeleri ile yapmayı hedeflediklerini dile getirerek, Katar'ın dünyada ilk kez Türkiye ile ticaretin kolaylaştırılmasına dair anlaşma imzaladığına dikkati çekti. Özer, bu anlaşma sayesinde pek çok verginin kaldırılacağını ileri sürerek, prosedürlerin düşürüleceğini ve ihracatın daha kolay hâle geleceğini belirtti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol