kapat ikonu

Katalonya bağımsızlığı Euroyu düşürdü

Katalonya'nın bağımsızlık ilanını açıklamasının ardından Avrupa ekonomisinin bu durumdan olumsuz etkilendiği ortaya çıktı.

Katalonya'nın bağımsızlık ilanını açıklamasının ardından Avrupa ekonomisinin bu durumdan olumsuz etkilendiği ortaya çıktı.
 
Katalonya bir süredir bağımsızlık mücadelesi için hareket ederken gündemi de yakından ilgilendirmişti. Bu süreç içerisinde yeni bir oylama yapılmış ve bu oylama çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bağımsızlık ilanı için yapılan oylama sonrasında bağımsızlık oyları çıkmış ve bir süre geçtikten sonra dün ilk defa Katalonya meclisi tarafından bağımsızlık ilan edilmiş oldu.
 
Bağımsızlık ilanının ardından Avrupa ekonomisi durumdan etkilendi. Bu etkileşim sonrasında uzun süredir yükselişe devam eden Euro hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Euro bir süredir 4.46 ile 4.47 seviyelerinde hareket ederken bağımsızlık açıklamasının ardından 4.43 ile 4.44 seviyelerine kadar düşmüş oldu.
 
Katalonya'nın bağımsızlık ilanı kısa süre içerisinde Avrupa ekonomisinde etkisini göstermeye başladı. Euroda meydana gelen düşüş piyasaları derinden etkiledi. İlerleye günlerde Euro'nun ateşinin biraz daha düşmesi bekleniyor. Önlem alınması adına şimdiye kadar çeşitli çalışmalar başladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol