kapat ikonu

Kasımda zam şampiyonu kuru soğan oldu

Kuru soğanın fiyatı, bir önceki aya göre yüzde 50,58 artarak kasım ayında zam şampiyonu oldu.

Tüketici fiyatları kapsamında kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı yüzde 50,58 ile kuru soğanda yaşandı. Zira soğan, son haftalarda gündemde sıkça tartışılan konular arasında ilk sırada geliyordu.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, fiyat artışında kuru soğanı, yüzde 18,59 ile kadın kabanı, yüzde 15,29 ile patates izledi. Kasımda kuru soğandan sonra fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünlere bakıldığında yüzde 13,69 ile kuru fasulye, yüzde 13,53 ile kabak, yüzde 12,78 ile salatalık, yüzde 11,53 ile çocuk botu, yüzde 9,12 ile patlıcan, yüzde 8,88 ile kadın hırkası, yüzde 8,83 ile erkek botu geldi.
 
EN ÇOK PORTAKALDA UCUZLAMA YAŞANDI
 
Geçen ay en fazla fiyat düşüşü de yüzde 32,35 ile portakalda gerçekleşirken, portakalın ardından yüzde 22,26 ile yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 21,58 ile ıspanak, yüzde 16,72 ile domates, yüzde 15,68 ile limon, yüzde 13,87 ile dizel otomobil, yüzde 13,8 ile uçak bileti ücreti, yüzde 11,75 ile benzinli otomobil takip etti.
 
‘’SOĞANI STOKÇULAR ÇÜRÜTTÜ’’
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, soğan ve patates ile ilgili stok haberlerinin üst üste gelmesinin ardından bazı fırsatçıların stok yaptığını, gelen ihbarlarla birlikte stokçuların depolarına baskın yapılacağını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çıkışının ardından ilgili kurumlar ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde soğan depolarının olduğu bölgelerde stokçulara çeşitli baskınlar yapılmıştı. Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından üst üste yapılan depo baskınlarında tonlarca soğan ve patates ele geçirilmişti. Soğanın hastalık nedeniyle depoda çürüdüğü için fiyatın arttığı yönündeki açıklamalara da değinen Erdoğan, soğanı depoda stok yapanların çürüttüğünü söylemişti.
 
BASKINLARIN ARDINDAN FİYATLAR DÜŞMÜŞTÜ
 
Ankara’nın Polatlı ilçesinde 43 depoya yapılan baskının ardından tonlarca soğan ve patates ele geçirilmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bülent Korkmaz konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bugün itibarıyla tespit edilen 43 büyük deponun açıldığını, bir iki gün öncesine göre 20-30 kuruş civarında fiyatlarda bir düşüşün yaşandığını ifade etmişti.
 
FİYATI EN FAZLA ARTAN ÜRÜNLER SIRALAMASINDA PATATES ÜÇÜNCÜ
 
Kasım ayı enflasyon verilerinin TÜİK tarafından açıklanmasının ardından fiyatı en fazla artan ürünler sıralamasında yüzde 50,58 ile kuru soğan birinci olurken, yüzde 18,59 ile kadın kaban ikinci ve yüzde 15,29 ile patates üçüncü oldu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol