kapat ikonu

Kasım ayında en fazla reel getiri DİBS'ten

Tüketici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde kasım ayında en fazla reel getirinin devlet iç borçlanma senetlerinden elde edildiği öğrenildi.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde, kasımda en fazla reel getirinin devlet iç borçlanma senetlerinden (DİBS) sağlandığı açıklandı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), finansal yatırım araçlarının kasım ayına ilişkin reel getiri oranlarını kamuoyuyla paylaştı.
 
Buna göre, geçen ay en yüksek reel getirinin, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,1, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 12,34 ile DİBS'te gerçekleştiği duyuruldu.
 
KÜLÇE ALTIN, DOLAR VE AVRO YATIRIMCISINA KAYBETTİRDİ
 
Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından mevduat faizinin (brüt) yüzde 4,22, BIST 100 endeksinin yüzde 0,78 yatırımcısına kazandırdığı, külçe altının yüzde 5,17, doların yüzde 5,83 ve avronun yüzde 6,88 yatırımcısına kaybettirdiği belirtildi.
 
TÜFE İLE İDNDİRGENDİĞİNDE MEVDUAT FAİZİ KAZANDIRDI
 
TÜFE ile indirgendiğinde ise mevduat faizinin (brüt) yüzde 3,06 yatırımcısına kazandırdığı, BIST 100 endeksinin yüzde 0,33, külçe altının yüzde 6,22, doların yüzde 6,87 ve avronun yüzde 7,91 oranında kayba yol açtığı vurgulandı.
 
Yİ-ÜFE VE TÜFE’DE YATIRIMCISINA EN ÇOK AVRO KAYBETTİRDİ
 
DİBS, 3 aylık değerlendirmede, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,91, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,39 ile yatırımcısına en çok reel getiri kazandıran yatırım aracı olarak ön plana çıktı. Avro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,73, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15,58 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olduğu belirtildi.
 
DOLARIN 6 AYLIK DEĞERLENDİRMESİ
 
Doların, 6 aylık değerlendirmeye göre, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,88 ile yatırımcısına en az kaybettiren yatırım aracı olduğu, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,43 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladığına işaret edildi. Söz konusu dönemde BIST 100 endeksinin, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 25,05, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19,53 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olduğu aktarıldı.
 
YILLIKTA EN ÇOK DOLAR KAZANDIRDI
 
Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde doların, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,49 ile en az kaybettiren yatırım aracı olarak ön plana çıktığı kayıtlarda yer alırken, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,35 ile yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağlayan araç olduğu bildirildi.
 
BIST 100 ENDEKSİ YATIRIMCISINA KAYBETTİRDİ
 
Son olarak BIST 100 endeksinin, yatırımcısına Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 37,32, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 28,61 oranında kaybettirdiğine dikkati çekildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol