kapat ikonu

Kasım ayında Cumhuriyet tarihinin ihracat rekoru kırıldı

Kasımda ihracatın yüzde 9,49 artarak 15 milyar doları aştığını aktaran Bakan Pekcan, bunun Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracatı olduğunu açıkladı.

Kasımda ihracatın geçen senenin aynı ayına göre yüzde 9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldiğini yineleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bunun Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracat değeri olduğu bilgisini paylaştı.
 
SON 12 AYLIK İHRACAT DA ARTTI
 
Kasım ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan Pekcan, son 12 aylık ihracatın yüzde 7,8 artarak 168 milyar 77 milyon dolara ulaştığını ve bu rakamın da Cumhuriyet tarihinde ulaşılan en yüksek yıllık ihracat değeri olduğunu kaydetti.
 
CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK KASIM AYI İHRACAT DEĞERİ
 
Pekcan, Türkiye'nin küresel ticaretteki rekabetçi gücünü artırmak amacıyla sürdürülen çalışmaların sonuçlarını görmekten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, 2018 yılının ihracatta rekorlar yılı olarak geçmeye devam ettiğini belirtti. Yeni Ekonomi Programı'nda öngörülen yıl sonu ihracat değeri olan 170 milyar dolar hedefine ulaşılacağına inancının tam olduğunu anlatan Bakan Pekcan, kasımda ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara yükseldiğini ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracat değerine ulaşıldığını anımsattı.
 
İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI YÜKSELDİ
 
İthalatın kasım ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 21,5 azalarak 16 milyar 136 milyon dolar seviyesine gerilediğini hatırlatan Pekcan, 2017 yılının kasım ayında yüzde 69 olarak gerçekleşen ihracatın ithalatı karşılama oranının ise bu yılın kasım ayında yüzde 96,3 oranında yükseldiğini vurguladı.
 
DIŞ TİCARET DENGESİ İYİLEŞECEK
 
Pekcan, dış ticaret açığının geçen senenin aynı ayına göre yüzde 90,5 azalarak 604 milyon dolara gerilediğinin altını çizerek, dış ticaret açığındaki bu iyileşmenin olumlu etkilerini cari açıktaki iyileşmeyle de görüldüğünü bildirdi. Bu kapsamda, son 5 ayda azalan dış ticaret açığının kasım ve aralık aylarında da aynı eğilimi sürdüreceğinin öngörüldüğünü, böylece temmuz ve ağustos aylarında gerilemeye başlayan cari açığın eylülde fazla verdiğini, ekim ve kasım aylarında da cari işlemler dengesindeki iyileşmenin devam edeceğini söyleyen Pekcan, önümüzdeki dönemde mal ve hizmet ihracatçılarına ve sanayicilere verilen desteklerle birlikte Ar-Ge faaliyetlerinde yoğunlaşacak üretim yapısıyla dış ticaret dengesinin daha da iyileşeceğini ileri sürdü.
 
MİLLÎ PARAYLA 174 ÜLKEYE İHRACAT
 
Pekcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla 100 Günlük İcraat Programı kapsamında Türk lirasının dış ticaretteki kullanımını artırmak amacıyla çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, bu doğrultuda tüm paydaşların katılımıyla çalıştaylar düzenlendiğini söyledi.
 
Kasım ayı itibarıyla millî parayla ihracat işlemlerinin gerçekleştirildiği ülke sayısının 174 olduğunu duyuran Pekcan, söz konusu dönemde 110 ülkeyle ithalat işlemlerinin Türk lirasıyla gerçekleştirildiğine dikkati çekti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol