kapat ikonu

Kaşıkçı cinayeti ‘Çöldeki Davos’u vurdu

Kaşıkçı'nın öldürüldüğünün ortaya çıkmasının ardından Riyad’da düzenlenen konferans, boykotların gölgesinde geçecek…

  • Gündem
  • 23 Ekim 2018 09:52
  • Son Güncelleme: 23 Ekim 2018 10:06
2 Ekim’de İstanbul’da bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden daha da haber alınamayan ve ölüğü açıklanan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ardından, Suudi Arabistan'da bugün başlayıp 25 Ekim'e kadar sürecek "Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) Konferansı"nın boykotların gölgesinde geçmesi bekleniyor.
 
İPTALLER GÜNLER ÖNCE GELMİŞTİ
 
Özellikle Batılı ülkelerden birçok bakan ve üst düzey şirket yöneticisi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın himayesinde başkent Riyad'da yapılacak olan ve "Çöldeki Davos" olarak adlandırılan konferansa katılmayacaklarını günler öncesinden açıklamıştı.
 
KAŞIKÇI CİNAYETİNİN ETKİSİNDE KALACAK
 
Bu konferansa Suudi yönetimin büyük önem verdiği biliniyordu. Ülkenin 2030 vizyonunu tanıtmak için planlanan konferansın Cemal Kaşıkçı cinayeti ve bu olayın ortaya çıkmasının ardından başlayan boykot dalgasının etkisinde kalacağı düşünülüyor.
 
Kaşıkçı cinayetinin ardından artan uluslararası baskılar sebebiyle başta ABD, İngiltere, Fransa ve Hollanda olmak üzere birçok ülkenin bakanlarının yanında bu ülkelere ait dünyaca ünlü şirket yöneticileri de konferansı boykot edeceklerini açıklamıştı. Bunun yanında Rus ve Çinli şirketlerin Suudi Arabistan ile Batılı firmaların ilişkilerinin bozulma ihtimalini fırsata çevirmek için FII Konferansı'na katılacağı ön görülüyor.
 
40’A YAKIN KATILIMCIDAN BOYKOT KARARI
 
Ülkesinin 2030 vizyonunu tanıtmak amacıyla geçen yıl Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından başlatılan ve bu yıl ikincisi düzenlenecek konferansa daha önce katılacaklarını duyuran 40'a yakın isim bu etkinliği boykot ediyor.
 
ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra ve Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire bugün başlayarak 3 gün sürecek konferansa katılmayacaklarını açıklamıştı.
 
İŞ DÜNYASINDAN DA BOYKOTA DESTEK
 
ABD'nin en büyük finansal kuruluşlarından JPMorgan Chase'in Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon, Blackstone'un CEO'su Stephen Schwarzman, Blackrock'un CEO'su Larry Fink, Google Cloud'ın CEO'su Diane Greene ve Londra Borsası CEO'su David Schwimmer, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Uber'in CEO'su Dara Khosrowshahi, Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, AOL'nin kurucusu Steve Case, Ford'un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, Google'ın eski yöneticilerinden Kai-Fu Lee, Viacom'un CEO'su Bob Bakish, Deutsche Bank CEO'su Christian Sewing, Siemens CEO'su Joe Kaeser konferansa katılmayacaklarını bildirdi.
 
Kaşıkçı olayı nedeniyle birçok uluslararası basın da söz konusu konferansı boykot etme kararı aldı. New York Times, CNN, CNBC, Financial Times, Huffington Post, Fox ve Bloomberg gibi önemli basın kuruluşlarının da konferansın sponsorluğundan vazgeçtiği duyurulmuştu.
 
KATILIMCILARIN İSİMLERİ İNTERNET SİTESİNDEN KALDIRILDI
 
Riyad yönetimi tarafından, katılımın geniş çaplı olacağı iddia edilse de boykotlar sebebiyle konferansına katılacakların yer aldığı liste internet sitesinden kaldırıldı. Pakistan Başbakanı İmran Han ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum'un konferansa katılacağını bildirildi.
 
RUS VE ÇİNLİ ŞİRKETLERİN KATILMASI BEKLENİYOR
 
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle birçok uluslararası şirket yöneticisi tarafından boykot edilen konferansa, Çinli ve Rus bazı şirketlerin katılması bekleniyor. Batılı rakiplerin söz konusu konferansı boykot etmesinin ardından Rus ve Çinli şirketlerin Suudi Arabistan’daki pastadan pay almak için böyle bir karar alabilecekleri konuşuluyor. Çin'den hangi firmaların katılacağı belirsizliğini korurken, Rusya'dan 30'dan fazla şirket temsilcisi ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu yetkililerin konferansa katılacağı açıkladı.
 
TOTAL CEO’SU DA KATILIYOR
 
Riyad’da düzenlenen konferansa katılması beklenenler arasındaki en dikkat çekici isim ise Fransız petrol şirketi TOTAL'in CEO'su Patrick Pouyanne oldu. Pouyanne, TOTAL’in hiçbir zaman yaptırımdan veya tecritten yana olmadığını açıklayarak konferansa katılacağını duyurmuştu.
 
Kaşıkçı cinayeti Çöldeki Davosu vurdu-1
 
KONFERANSIN SİTESİ HACKLENDİ
 
Öte yandan konferansın resmi sitesine siber saldırı düzenlendi. Siteyi hackleyenler, Suudi Arabistan’ı dünyada terörizmi destekleyen ülke olmakla suçlayan bir görseli mesaj olarak bıraktı. Fotoğrafta, yanında terör örgütü DEAŞ'ın sözde bayrağını tutan bir militanı ile bu terör örgütünün infazcılarına benzetilen Veliaht Prens Selman’ın elinde kılıç ile önünde diz çökmüş bir şekilde gazeteci Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmeyi bekleyen tasviri göze çarptı.
 
Suudi resmî makamları tarafından konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, siteye erişim ise şu anda sağlanabiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol