kapat ikonu

Kasapların 'köfte' serbestliği mutluluğu

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yalçındağ, kasap esnafının günlük 10 kilogram köfte üretim sınırlamasının kaldırılmasını mutlulukla karşıladığını aktardı.

  • Sektörel
  • 01 Şubat 2019 14:55
  • Son Güncelleme: 01 Şubat 2019 15:10
Gazetecilere konuşan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, kasap esnafına yönelik günlük 10 kilogram köfte üretim sınırının kaldırılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, Kilis tava ve kâğıt kebabı gibi yöresel ürünlerin üretilmesine izin verilmesinin de esnafın ürün yelpazesini genişleteceğini söyledi.
 
KÖFTE İMALATINDA MİKTAR KISITLAMASI KALDIRILDI
 
Tarım ve Orman Bakanlığının "Türk Gıda Kodeksi Et, Hazırlanmış Et Karışımları ve Et Ürünleri Tebliği"ne ilişkin açıklamalarda bulunan Yalçındağ, tebliğ kapsamında market gibi perakende işletmeler için günlük 10 kilogram ile sınırlandırılan köfte imalatında miktar kısıtlamasının kaldırıldığını hatırlatarak, kırmızı et karışımı içeren ürünlerden yalnızca pişmemiş köfte, tantuni, Kilis tava, kâğıt kebabı gibi yöresel ürünler ile büyükbaş veya küçükbaş hayvan karkas etlerinden günlük olarak üretilerek satışa sunulabileceğini bildirdi.
 
SINIRLAMASININ KALDIRILMASI KASAPLAR TARAFINDAN OLUMLU KARŞILANDI
 
Yalçındağ, kasabın köfte üretiminde günlük 10 kilogramlık üretim sınırının kaldırılmasıyla esnafın satış miktarına göre imalat yapabilme imkânına kavuştuğuna dikkati çekerek, kasap esnafının satmak için köfte hazırlarken kilograma dikkat etmek zorunda kaldığını anlattı. 10 kilogramı geçtiği anda bir ceza uygulandığını belirten Yalçındağ, kasap esnafının bazı zamanlar talebi karşılayamadığına işaret ederek, günlük 10 kilogram köfte üretim sınırlamasının kaldırılmasının kasap esnafı tarafından olumlu karşılandığını açıkladı.
 
KİLİS TAVA VE KÂĞIT KEBABI GİBİ YÖRESEL ÜRÜNLER ÜRETİLEBİLECEK
 
Yalçındağ, bundan dolayı bu vesileyle yetkililere teşekkürlerini de ileterek, Kilis tava ve kâğıt kebabı gibi yöresel ürünlerin üretilmesine izin verilmesinin de esnafın ürün yelpazesini genişleteceğini savundu. Yalçındağ, bu kapsamda vatandaşların bu ürünleri kasaplardan hazır olarak alabileceklerini ilan etti.
 
SUCUĞA DA SERBESTLİK TALEBİ
 
Yalçındağ, sucuk üretimi konusunda da kasaplara serbestlik tanınmasını talep ederek, şartların, makine ekipmanlarının uygun olan kasapların sucuk üretimi yapması gerektiğini savundu. Elde edilen ürünlerden herhangi bir problem çıkması hâlinde tüketicinin direkt olarak kasaba başvurabileceğine işaret eden Yalçındağ, bütün bunların oluşması hâlinde sucuk üretiminin de yapılabileceğini aktardı.
 
TÜKETİCİLER EN BÜYÜK DENETİM ORDUSU
 
Tüketicilerin en büyük denetim ordusu olduğunu dile getiren Yalçındağ, kasapların müşterilerini memnun etmeme lüksü bulunmadığını vurgulayarak, et almak için mahallelerdeki kasabın en doğru yer olduğuna dikkati çekti. Yalçındağ, kasapların her zaman göz önünde olduklarını ve halk ile iç içe olduğundan dolayı hijyen kurallarına daha çok dikkat ettiklerini ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol