kapat ikonu

Kartlardaki puanlar için son günler

Kredi kartı, banka kartı, giyim, ayakkabı gibi birçok firma tarafından tüketicilere verilen ve alışveriş yapıldıkça içinde birikilen puanların kullanım süresi yıl sonu itibarıyla sona eriyor.

Kredi ve banka kartı ile akaryakıt istasyonları, ayakkabı, giyim, takı, teknoloji, kozmetik mağazaları ve alışveriş merkezleri tarafından tüketicilere verilen birçok ‘’sadakat kartı’’ndaki puanların yeni yıla girmeden harcanması gerektiğin yönünde çağrı yapıldı.
 
PUANLAR KULLANILMADIĞINDA BANKAYA KALIYOR
 
Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, bankaların kredi kartları ve banka kartları üzerinden, akaryakıt istasyonu, market, ayakkabı mağazası, giyim, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya dükkanları gibi işletmelerin de kendilerinden yapılan alışverişleri artırmak amacıyla tüketicilere sadakat kart üzerinden indirim yaptığını veya para puan dağıttığını hatırlatarak, bu tür puanların tüketimi, harcamayı artırmaya yönelik verildiğini ve bu kartlar üzerinden gerçekleşen alışverişlerde para puanların biriktiğini söyledi. Yılmaz, toplanan ve karşılığı para olan bu puanlardan birçok tüketicinin bilgisinin olmadığını öne sürerek, kullanılmaması durumunda bankaya veya kartı veren firmaya, mağazaya kaldığını vurguladı.
 
PUANLARLA İHTİYAÇ OLMAYAN ÜRÜNLER ALINMASIN
 
Tüketicinin bu puanların yıl sonundan itibaren sıfırlanacağını bilmediği için mağdur olduğunu anlatan Yılmaz, Tüketici Kanunu’nun satıcı ve sağlayıcıların tüketiciye verdiği hizmet hususunda tüketicinin bilgilendirilmesini esas kıldığına değinerek, bu bilgilendirme yapıldığı takdirde hem şirketlerin hem de tüketicinin yararına sonuçların elde edileceğini savundu. Yılmaz, sırf puan topluyor diye ihtiyaç dışı mal ve hizmetin alınmaması gerektiği yönünde uyarıda bulunarak, tüketicinin ihtiyacı olduğu ürünleri alması konusunda çağrı yaptı.
 
BAZI FİRMALAR PUANLARI SİLMEYEBİLİR
 
Bankaların hesap ekstrelerinde puanlarla ilgili uyarı yaptığını, mağazaların ve işletmelerin de tüketiciyi bilgilendirmeleri gerektiğine işaret eden Yılmaz, yeni yıla çok kısa bir süre kaldığını anımsatarak, tüketicilerin kartlarına bakmasını istedi. Yılmaz, kredi, banka ve sadakat kartlarda toplanan, para puan, mil puan ve puanların yeni bir mal ve hizmet almaya yetmesi durumunda bunun mutlaka kullanması gerektiğini önererek, bazı firmaların ise bu puanları silmeyip, yeni yıla bırakabildiğini kaydetti.
 
Yılmaz, bu konuda da tüketicinin mutlaka firma yetkililerine danışıp kesinleştirdikten sonra söz konusu puanlarını yeni yıla bırakması gerektiğini ifade ederek, ‘’Yeni yıla girmeden bu puanların mutlaka kullanılması gerek.’’ dedi. Para puanların unutulmadan kullanılması ve tüketicinin mağdur edilmemesinin son derece önemli konu olduğunu vurgulayan Yılmaz, 10 ya da 20 Türk lirasının küçük görünebildiğini, fakat milyonlarca kartta birikenlerin düşünüldüğünde ortaya çok ciddi rakamların çıktığını aktardı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol