kapat ikonu

Kartla alışverişi arttırmak için ‘bonus’ teşviki

Nakit para yerine kart kullanımını teşvik ederek kayıt dışı ile mücadele etmeyi amaçlayan devlet kartla alışveriş yapan vatandaşlara ‘bonus’ tanımlayacak.

  • Gündem
  • 23 Mayıs 2016 14:31
  • Son Güncelleme: 23 Mayıs 2016 17:33
Kayıt dışı ile mücadelede devletten ‘bonus’ desteği. Nakit para yerine kartla alışveriş yapmayı teşvik etmek için geliştirilen uygulama sayesinde kartlarında bonus biriktiren vatandaşlar elektrik ve su faturalarını bu şekilde ödeyebilecekler.
 
Star Gazetesi'nin haberine göre, hükumetin kayıt dışı ile mücadele kapsamını genişletmesiyle kartla alışveriş de özendirilmeye başlandı. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda nakit para ile alışverişin en az seviyeye indirilmesi hedefleniyor.
 
Kayıt dışı mücadele kapsamındaki bu uygulamada kartla alışverişlerde vatandaşlara yüzde 2,3 oranlarında bonus verilmesi planlanıyor. Biriken puanlar daha sonradan vergi, elektrik veya su faturasının ödenmesinde kullanılabilecek şekilde ayarlanacak. Bir vatandaş banka kartı ile 2 bin lira tutarında bir alışveriş yaptığında kartında 50-60 lira seviyelerinde bir bonus görecek.
 
Bankacılık sektörüyle de gerçekleştirilecek olan bir anlaşma ile belediyenin su faturası veya elektrik faturası ödenebilecek. Maliye Bakanlığı Kayıt Dışı ile Mücadele Eylem Planı’nda gerçekleştireceği kartla alışverişe teşvik uygulamalarıyla kayıt dışı açığı yüzde 5 puan daha düşürmeyi hedefliyor.
 
Alışverişler kartla gerçekleştirildiği zaman işletmenin fatura düzenleyip düzenlemediği elektronik ortamda belirleniyor. Böylece kayıt dışı ile mücadelede ciddi bir adım atılmış olacak. Fiş toplayanların eskiden ödüllendirildiğine dikkat çeken aliye Bakanlığı yetkilisi buna benzer bir uygulamanın şimdi de kartla alışverişte uygulanacağını dile getirdi.
 
Maliye Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre henüz kesin bir düzenleme yapılmadığı ancak 100 TL’lik bir alışveriş için 2-3 lira seviyelerinde bir bonus verilmesinin gündemde olduğu da ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol