kapat ikonu

Kariyer planlaması nasıl yapılır?

Kariyer planlaması hayatımızın tamamını şekillendiren önemli bir süreçtir. Peki kariyer planlaması ne zaman yapılmalıdır? Doğru kariyer planlaması nasıl yapılır?

  • Sektörel
  • 29 Şubat 2016 12:20
  • Son Güncelleme: 12 Nisan 2016 17:53
Doğru kariyer planlaması için neler yapmamız gerekir? Kariyer planlaması yapılırken mesleki becerilerimiz dışında nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konuyla ilgili soruları Profesyonel Kariyer Koçu Buket Özen cevapladı.
 
Kariyer planlaması üniversite eğitiminin ilk yıllarında başlamalıdır
Kariyer planlamasının üniversite eğitiminin ilk yılında hatta daha öncesindeki süreçte yapılmaya başlanması gerektiğini ve çok uzun bir süreç olduğunu söyleyen Özen; “Kariyer planlaması ciddi anlamda uzun bir süreç gerektiriyor. Bu sürecin birkaç basamağı var. Onları şu şekilde sıralayabiliriz: birincisi kendini tanıma, ikincisi mesleki eğilimlerini iyi bilme daha sonra mesleki becerilerini tanımlama” diyerek kariyer planlamasının aşamalarını sıraladı.
 
Mesleki beceriler bir iş hakkındaki teknik becerilerden ibaret değildir
Mesleki becerilerimizi tanımaya çalışırken iş hayatında mesleki anlamda hiç bilgisi olmayan insanları da göz önünde bulundurmamız gerektiğini dile getiren Özen, mesleki beceriler denildiği zaman illa ki akla teknik belli bir işe özel becerilerin gelmemesi gerektiğini de belirtti. Özen bu konuya şöyle açıklık getirdi, “Kendi yaşamamız boyunca çocukluğumuzdan beri bizimle beraber gelen bazı beceriler vardır. Bunlar toplumsal beceriler, iletişim becerileri, liderlik becerileri gibi becerileridir. Bunları çocukken oyun oynarken bile kazanmış olabiliriz.”
 
Kişisel becerilerimiz kariyer planlamasında önemli bir yere sahiptir
Bu tür becerilerin kariyer planlamasında son derece önemli bir yeri olduğunu savunan Özen, bunları kariyer planlamamızda kullanmamız gerektiğini söyledi. Kariyer planlamasında çok güzel değerlendirilebilecek bu özellikleri özgeçmişimize kullanarak hiç tecrübemiz olmasa bile birçok işveren tarafından dikkat çekebiliriz diyen Özen aynı zamanda artık günümüzde birçok işverenin kişilerin mesleki tecrübelerinden çok kişisel becerilerine önem verdiğinin altını çizdi.
 
Kariyer planlaması işe ihtiyaç duyulduğu andan önce başlamalıdır
Kendini tanıma aşamasından sonra da en önemli aşamanın doğru bir network oluşturmak ve iş arama tekniklerini bilmek olduğunu söyleyen Özen, özgeçmişin de bu süreçte son derece önem arz eden bir konu olduğunu ve özgeçmiş hazırlama tekniklerinin de bilinmesi gerektiğini söyledi.
Kariyer planlamasının sadece işe ihtiyaç duyduğumuz zaman yapılacak bir şey olmadığını iş aramaya başlamadan çok önce bu süreci girilmesi gerektiğini de ekledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol