kapat ikonu

Karadeniz'in meşhur 'Laz böreği' tescillendi

Karadeniz’in vazgeçilmez tatları arasında yer alan Laz böreğinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafi işaret belgesi alması mutlulukla karşılandı.

Karadeniz’de sofralarının vazgeçilmez "Laz böreği"nin Hopa Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleriyle Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafi işaret belgesi alması bölge halkını sevindirdi.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Laz böreğinin coğrafi işaret tescilini almak adına yaklaşık 2 yıl evvel çalışma başlattıklarını ifade ederek, çalışmaların tamamlanmasının ardından Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurduklarını bildirdi.
 
Laz böreğinin geçmişi 200 sene öncesine dayanıyor
 
Bir süre evvel de tatlının "Hopa Laz böreği" adı altında tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldığını dile getiren Akyürek, Türkiye genelinde Laz böreği olarak bilinen tatlının Hopa yöresine ait olduğunu ileri sürerek, araştırmalar sırasında Laz böreğinin geçmişinin 200 sene öncesine dayandığını dile getirdi. Akyürek, kayıtlarda daha çok özel günlerde misafirler için hazırlanan tatlı olduğu bilgisi de yer aldığı bilgisini paylaşarak, tüm bu bilgilerden yola çıkarak tatlın Hopa ismiyle tescil ettirildiğini belirtti.
 
Karadeniz'in meşhur 'Laz böreği' tescillendi-1
 
İstihdama, ekonomiye daha fazla katkı sağlaması hedefleniyor
 
Laz böreğine ilginin giderek arttığını, geçmiş senelerde evlerde daha çok bayram, düğün gibi özel günlerde hazırlanan tatlıya artık bölgedeki hemen her pastane ve lokantada kolaylıkla ulaşılabildiğine işaret eden Akyürek, tatlıyı daha geniş kitlelere ulaştırmak istediklerini kaydederek, bu ürünün üzerinden istihdama, ekonomiye daha fazla katkı sağlamayı hedeflediklerini anlattı.
 
Hopa’nın ilk tescil belgeli ürünü
 
Akyürek, ürünün paketlenmesinden pazarlamasına, lojistiğinden satışına kadar olan dönemlerde Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak işin başında olacaklarına dikkati çekerek, Laz böreğinin Hopa’nın ilk tescil belgeli ürünü olduğu için kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
 
Karadeniz'in meşhur 'Laz böreği' tescillendi-2
 
Adı börek, kendisi tatlı
 
Hemen hemen 20 senedir tatlı imalatı ve satışı yaptığını ifade eden Nejla Keresteci de tatlılar arasında en yoğun talebi Laz böreğinin gördüğünü dile getirerek, Laz böreğinin ününün Türkiye'nin tamamına yayıldığını öne sürdü. Keresteci, hatta birçok ülkeye ulaştığını savunarak, tatlının tescillenmesinin kendilerini de sevindirdiğini aktardı. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin Laz böreği yemeden gitmediğini, ilk defa da yiyenlerin hayran kaldığını iddia eden Keresteci, Laz böreğine tepkilerin çok iyi olduğunu ve bazı müşterilerin de Laz böreği için ‘’Adı börek, kendisi tatlı’’ yorumunda bulunduğunu söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol