kapat ikonu

Karadeniz Havzası'ndaki 5 ülkeyi 'çay' bir araya getirdi

Türkiye, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan ve Yunanistan, çayda üretimini desteklemek ve ekonomik büyümeye katkı sağlamak adına ‘’Çay Yolu’’ projesini sürdürüyor.

"Karadeniz Havzası Bölgesi İçin Büyümenin Lokomotifi Olarak Çayın Teşvik Edilmesi" sloganı ile yürütülen ‘’Çay Yolu/Tea Way’’ projesinin ortakları arasında ise Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Ermenistan Genç Kadınlar Derneği, Yunanistan Drama Ticaret Odası, Bulgaristan Varna Ekonomik Kalkınma Ajansı ve Gürcistan Uluslararası Sosyal Araştırma ve Politika Analizi Merkezi bulunuyor.
 
Toplam bütçesi 700 bin avro olduğu öğrenilen projeye, TTSO’nun desteği 120 bin avro olacak.
 
ÇAY ÜRETİMİNİ DESTEKLEME KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK
 
TTSO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Çay Yolu Projesi'nin genel hedefinin bölgedeki çay üretimini desteklemek olduğunu ifade ederek, ülkelerin yetiştirdiği çayları tanıtmak, pazarlama paylarını artırmak ve piyasa fırsatları yaratarak ekonomik büyümeye katkı sağlamanın amaçları arasında yer aldığını belirtti. Hacısalihoğlu, bu doğrultuda KOBİ'leri, iş yapma kapasitelerini geliştirebilmeleri adına yeniliklere yönlendirmeye, yeni tarım teknikleri ve uygulamalarıyla çay üretimini destekleme konusunda çalışmalar yürüteceklerini söyledi.
 
KARADENİZ HAVZASI’NDAKİ ÜRETİLEN ÇAYLARIN TADI AYNI
 
Çayın toplanması, işlenmesi ve pazarlanması yönünde iyileştirici altyapıları geliştirmeyi, aynı zamanda tarımsal gıda endüstrisi ve tarımsal turizmin gelişmesine katkı sunmayı hedeflediklerini dile getiren Hacısalihoğlu, her ülkenin ürettiği çayın tadının farklı olduğunu ileri sürerek, özellikle Karadeniz Havzası'ndaki ülkelerin ürettiği çayların hemen hemen aynı tadda olduğunu bildirdi.
 
UZAK DOĞU’DA SATILAN ÇAYLAR, TÜRKİYE’DEKİ ÇAYLARIN 10 KATINA SATILIYOR
 
Hacısalihoğlu, bunun daha yaygın hâle getirilmesini ve pazarlama payını da artırmak suretiyle ekonomiye daha fazla katkı sağlamayı planladıklarını kaydederek, bunu yaparken de piyasada çay sektörüyle uğraşan KOBİ'lerin daha fazla işin içine alınması için kaliteyi yükseltmek istediklerini vurguladı. Uluslararası standartları takip ederek bütün gelişme noktalarında olduğu gibi Karadeniz Havzası’nda çayı geliştirmeyi, katma değeri yüksek hâle getirilmesinin hedeflendiğine işaret eden Hacısalihoğlu, Uzak Doğu'da üretilen çayların, Türkiye'deki çayların yaklaşık 10 katı fiyatla satıldığını anlattı.
 
ÇAYIN EKONOMİYE KATKISINI ARTIRMAK İÇİN PROJE YÜRÜTÜLÜYOR
 
Çok özel sunumlar, çok özel ambalajlar ve çok özel karışımlarla bunun mümkün hâle geldiğini ileri süren Hacısalihoğlu, diğer taraftan da turizme katkı sağlama adına özellikle bir çay rotası düzenlemek suretiyle yeni bir rota da çizilebileceğinin sinyalini verdi. Hacısalihoğlu, çayın toplanmasından işlenmesine kadar tanıtımlar yapılabildiği gibi çayın içimine kadar özel sunum tekniklerinin de geliştirilebileceğinden bahsederek, bölgedeki çayın ekonomiye katkısını daha da artırmak için böyle bir projeyi yürüttüklerini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol