kapat ikonu

Kara Listedekiler Kredi Alabilir Mi?

Kredi borcunu ödemeyen kişiler bir süre sonra bankacılık sistemleri tarafından kara listeye alınıyorlar. Bu kişilerin sonrasında tekrar kredi çekip çekemeyecekleri merak konusu oldu.

  • Kredi
  • 25 Ekim 2018 14:03
Kredi borcunu ödemeyen kişiler bir süre sonra bankacılık sistemleri tarafından kara listeye alınıyorlar. Bu kişilerin sonrasında tekrar kredi çekip çekemeyecekleri merak konusu oldu.
 
Kredi borcunu zamanında ödemeyen ya da eksik ödeme yapan kişilerin kredi sicili bozuluyor. Özellikle kredi puanı düşen kişilere bankalar bir sonraki seferde çok daha dikkatli yaklaşıyorlar. Son olarak kredi borcunu ödemeyen vatandaşlarında bankalar tarafından belirlenen kara listeye girmeleri büyük sorunları beraberinde getiriyor.
 
Kara listeye giren vatandaşlar bu süreç içerisinde yeniden kredi çekmek istedikleri zaman ciddi sorunlar yaşamaya başladılar. Bunun için bazı bankaların kuralları daha sertken bazı bankaların ise belirli şartlar çerçevesinde kredi verebildikleri öğrenildi.
 
KARA LİSTEDEYKEN NASIL KREDİ ALINIR?
 
Kara listedeyken yapılan başvuruların birçoğu bankalar tarafından kabul görmez. Bunun üzerine bazı yöntemlerle birlikte kredi çıkmasını sağlayabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi ilk seçenek olarak düşünülebilir. Normal bir ihtiyaç kredisinin çıkma olasılığı düşükken ipotek edilen bir mal varlığının ardından ödeme seçeneklerini garanti altına aldığınız takdirde kredi alma şansınız da yükselecektir.
 
Borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde sizin yerinize ödeyebileceğini beyan eden, aynı zamanda borcunuzu ödeyeceğinizi belirten bir kefil kredi çekme işlemlerini daha kolay hale getirebilir. Bu sayede daha hızlı bir şekilde kredi almak mümkündür. Ancak bankalara borcun ödeneceğine yönelik bir garanti vermek sürecin olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol