kapat ikonu

Kara listede olanlar banka kredisi alabilir mi?

Daha önce bankacılık faaliyetlerini kullanan ve geri ödeme noktasında sıkıntı yaşayan kişilerin adı risk grubunda yer almaktadır. Özellikle yasal takip sürecine takılmış olan kişilerin kredi kartı veya kredi alması mümkün değildir.

  • Kredi
  • 29 Ocak 2017 16:10

Kara listeden bulunanlara kredi veren bankalar, bireysel ya da esnaf kredisi almaya karar veren müşterilerine adları kara listede olduğu için yardımcı olamamaktadır. Kara listede bulunanların bu tür faaliyetlerden yararlanabilmesi için adlarının kara listeden çıkarılmış olması gerekir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından değerlendirmeye alınan ve kredi notu 800’ün altında olan kişilerin kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi alması oldukça zordur.

Kara listede bulunanlar kredi kartı veya ihtiyaç kredisi alabilir mi?

Bankacılık faaliyetleri sıkıntılı olan ve bu yüzden adı kara listede olan müşterilerin ihtiyaç kredisi alabilmeleri son derece zordur. Kredi almak için bankalara teminat göstermeyen, geçmiş yıllarda sorun yaşayanların yakın gelecekte kredi başvuruları genellikle olumsuz sonuçlanır. Sicili bozuk olan ve kara listede olan kişilerin öncelikle mal beyanında ya da kefil göstermeleri gerekmektedir. Daha sonraki süreçte ise banka müdürünün inisiyatifi çok önemlidir. 800 puan ve altında kredi notuna sahip olanlar, kolay yoldan kredi veren bankaları tercih etmelidir. Bazı bankalar risk politikasını yüksek tutarak, nispeten kredi notu düşük olan kişilere ihtiyaç kredisi temin etmektedir.

Kara listeden nasıl çıkabilirim?

Banka ile geçmiş dönemde yaşadığınız sıkıntıları ortadan kaldırmak, kredi geçmişinizi düzeltmek ve kara listeden çıkmak için bankalara olan borçlarınızda sadık olmanız gerekir. Bu doğrultuda taşınamaz mal varlıklarınızın olması bankalar açısından oldukça önemlidir. Bankaların sizden istediği koşulları sağlamanız halinde kara listeden çıkmanız kolay bir hale gelecektir.

Adınızın kara listeden çıkmasını istiyorsanız mevduat hesabınızda para bulundurmayı unutmayın. Elinizdeki parayı mümkün mertebe banka hesabına aktarın. Banka hesabınızda ne kadar yüksek meblağ olursa bankanın size olan güveni de o derece artar.

Günlük harcamalarınızı kredi kartı ile yapmanız halinde kredi notunuz gözle görülür seviyede artış gösterecektir. Fakat kredi kartına yansıyan bu borçlarınızı gününde ve eksiksiz bir şekilde ödemeyi unutmayın.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol