kapat ikonu

Kar yağışının ardından rezervasyonlar arttı

Uludağ, Erciyes, Palandöken, Ilgaz ve Kartepe gibi Türkiye'nin kış ve kayak turizmi merkezlerinde son günlerde etkili olan kar yağışının ardından yılbaşına yönelik rezervasyonların yüzde 90 arttığı öğrenildi.

  • Sektörel
  • 13 Aralık 2018 13:23
  • Son Güncelleme: 13 Aralık 2018 13:32
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, Türkiye’nin bazı kayak merkezlerinde sezonuna girildiği bilgisini paylaşarak, kayak merkezlerinde erken rezervasyon alışkanlığının başlamasının acenteleri ve tesis sahiplerini sevindirdiğini dile getirdi. Türkiye’nin kayak merkezlerinde yaklaşık 16 bini bakanlık onaylı olmak üzere 20 bin civarında yatak kapasitesinin bulunduğunu bildiren Erdem, bunun önemli bir potansiyel olduğunu, yapılan erken rezervasyonlar sayesinde şu anda tüm kayak merkezilerinde yüzde 70 civarında bir doluluk oranı olduğunu belirtti.
 
KIŞ DÖNEMİNDE DE TURİSTLERİN TÜRKİYE’YE GELMELERİ SAĞLANMALI
 
Erdem, doluluk oranının yılbaşı tatili döneminde yüzde 90-100’e kadar varacağını öne sürerek, durum ve rezervasyonların bunu gösterdiğini ve bunun sürekli olmasını temenni ettiğini kaydetti. Yaz dönemlerinde Rusya, İngiltere, Almanya ve Avrupa’nın değişik ülkelerinden Türkiye milyonlarca turist geldiğini hatırlatan Erdem, kış döneminde bu ülkelerden gelen turist sayısının bıçak gibi kesildiğini, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB’ın kış döneminde de bu turistlerin Türkiye gelmelerini sağlamak için pazar araştırması yapması gerektiğini vurguladı.
 
TURZİM SEKTÖRÜ YILIN 12 AYI CANLI TUTULMALI
 
Kuveyt, Bahreyn, katar, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’dan oluşan Körfez Konseyi iş birliği ülkelerinden gelen turistlerin önceden yalnızca yaz döneminde Türkiye’yi tercih ettiğini ileri süren Erdem, son yıllarda kış döneminde, yılbaşında, sömestr tatilinde, bayramlarda da Türkiye’nin bu tarz bölgelerden gelen turistler tarafından tercih sebebi durumuna geldiğini vurguladı. Erdem, bunun çok sevindirici bir durum olduğunu ifade ederek turizm sektörünün yılın 12 ayı canlı tutulması için çalışmaların sürdüğünü, gelir kaynaklarının bir döneme bağlı kalmaması adına altyapı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
 
DOLULUK ORANI YÜZDE 100’LERE KADAR ÇIKACAK
 
O ülkelerden aralık ayının sonunda yani yılbaşı tatili döneminde yoğun talepler geldiğini dile getiren Erdem, bunun sevindirici bir durum olduğunu yineleyerek Uludağ’ın hem yerli hem de yabancı turistler tarafından tercih edildiğini açıkladı. Körfez ülkelerinden de Uludağ’ı tercih eden turistlerin olduğunu söyleyen Erdem, doluluk oranının yüzde 100’lere kadar çıkacağını belirtti.
 
TÜRSAB Güney Marmara Şube Başkanı Murat Saraçoğlu, Uludağ’ın 18 otel ve yaklaşık 7000 yatak kapasitesi ile Türkiye’nin önemli önemli kış ve kayak merkezlerinden birisi olduğunu anımsatarak, Uludağ’ın Türkiye’de ve dünyada marka olmuş bir kış turizmi merkezi olduğunu söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol