kapat ikonu

Kapıkule'de tır kuyruklarını azaltacak 2 ilave peron daha

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kapıkule'de tır kuyruklarını azaltacak 2 ilave peronun daha devreye girdini açıkladı.

  • Finans
  • 14 Aralık 2018 14:43
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan en önemli geçiş noktası olarak bilinen Kapıkule - Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nın, Ticaret Bakanlığının ana gündem maddeleri arasında bulunduğunu bildirerek, kısa zaman içerisinde bakanlıkça atılan önemli adımlarla birlikte günlük 700-750 araç çıkışından son 3 ayda ortalama 950 araç çıkışı rakamlarına ulaşıldığını kaydetti. Bakan Pekcan yükselen ticaret hacmi dolayısıyla Kapıkule yoğunluğunun üzerinde odaklanılan eylem alanları arasında yerini koruduğunu anlattı.
 
Pekcan, tır kuyruklarının ve beklemelerin azalması, geçişlerin hızlanması için fiziksel ve sistemsel düzenlemeler yapıldığına değinerek, ülkeler arası sürekli diyalogla kalıcı tedbirler alınmaya çalışıldığını söyledi.
 
HAMZABEYLİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
 
Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki personel sayısı ve x-ray kapasitesinin artırıldığını hatırlatan Pekcan, tır parkının kapasitesinin artırımı adına da çalışma başlatıldığını dile getirerek, yükü hafifletecek bir alternatif olarak Hamzabeyli Sınır Kapısı'nın genişletilmesi için çalışmalarının sürdüğünü duyurdu.
 
18 ARALIK’TAN İTİBAREN BAZI ARAÇLAR HAMZABEYLİ’YE YÖNLENDİRİLECEK
 
Pekcan, mevcut kapasitenin verimli değerlendirilebilmesi ve yoğunluğun anlamlı dağılımı adına bitki karantinası ve veteriner kontrolüne tabi yük taşıyan araçların dışında Bulgaristan varışlı araçların, 18 Aralık tarihinde Hamzabeyli Sınır Kapısı’na yönlendirilmeye başlanacağı bilgisini paylaşarak, diğer taraftan Kapıkule Sınır Kapısı’nın tek durağa uygun bir şekilde yenilenmesi adına projelendirme çalışmalarının tamamlandığını, en kısa zamanda da inşaat çalışmalarının başlayacağını ifade etti.
 
‘’POS PROJESİ’’NE 2019’DA GEÇİLECEK
 
Peronların yeni proje ile tek durak sistemine uygun inşa edileceğini vurgulayan Pekcan, sınır kapılarında işlemleri kolaylaştırıp hızlandırmayı hedefleyen ‘’POS Projesi’’ ile cihazlardan tahsilat yapılabilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile çalışmaların hızlandırıldığına dikkati çeken Pekcan, 2019 ilk çeyreği ortasında geçişin hedeflendiğini açıkladı.
 
GÜMRÜK KAPISINDA 8 OLAN PERON SAYISI 10’A ÇIKTI
 
Pekcan, söz konusu projenin İpsala Gümrük Kapısı'nda pilot olarak uygulanmaya başlandığını anımsatarak, diğer kapılarda da yaygınlaştırılacağını anlattı. Kasım ayında Bulgaristan’a gerçekleştirilen ziyarette de Kapıkule-Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Türkiye’den çıkış yönündeki tır sahasında peron sayısını 8'den 10'a çıkarma yönündeki taleplerin iletildiğine işaret eden Pekcan, Bulgaristan’da yapılan görüşmelerin ardından Kapıkule’nin karşı kapısı Kapitan Andreevo gümrük kapısında girişlerin 8 perondan 10 perona çıktığını hatırlattı.
 
AÇILAN 2 PERONLA ÇIKIŞ YAPACAK TIR SAYISI BİN 250’YE ÇIKACAK
 
Böylelikle Kapıkule’de tır kuyruklarını azaltacak 2 ilave peronun daha devreye girdiğini yineleyen Pekcan, açılan 2 peronla beraber son 3 ayda ortalama 950 tıra ulaşan günlük Kapıkule tır çıkış sayısının bin 250 tıra çıkmasının hedeflendiğini ilan etti.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol