kapat ikonu

Kanser ilaçlarındaki tasarruf yerli üreticiyi olumsuz etkiledi

Sağlık Bakanlığı’nın geçen sene getirdiği kanser ilaçlarına yönelik iki yıl sürelik ihale tasarrufu yerli üreticiyi olumsuz yönde etkiledi.

Sağlık Bakanlığı’nın geçen sene kanser tedavisi için kullanılan ilaçlarda iki yıl süreyle ihaleye çıkmasına yönelik tasarruf getirdiği bunun ise yerli üreticiyi olumsuz yönde etkilediği ifade edildi.

Hürriyet’in haberine göre, iki yıl süreli alım kararının tasarrufunun yaklaşık 480 milyon lira olduğu, bu süre zarfında ihaleye açılmayacak olmasının yatırım yapan yerli firmaları finansman zorluğuna düşürdüğü belirtildi.

“İlaç alımında 480 milyon liralık tasarruf sağlandı”

Biyoteknolojik ilaç üretimi bir süre önce stratejik teşvik yatırım alanına alınarak özel teşviklerle desteklenmeye başladı. Bunun üzerine yerli ilaç firmaları da yatırımlarını biyoteknolojik ilaç üretimine kaydırdı. Bu kapsamda yerli firmalar üretimini yapacakları iki biyoteknolojik ilacın ithalatına başladılar. Bu ilaçların “Bedeli ödenecek ilaçlar listesine” ve “Hastanelerce Temini Zorunlu Kemoterapi İlaçları Listesi”ne alınması ile Türkiye’de tekel durumunda olan bazı yabancı firmarla yerli firmaların rekabetini gündeme geldi. Rekabetin ilaç alımında 480 milyon liralık bir tasarruf sağladığı ileri sürüldü.

Yerli ilaç firmaları bakanlığa rapor sundu

Yerli ilaç firmalarının geçen hafta bir raporla ilgili bakanlıklara sunduğu raporda, Türkiye’de biyobenzer ilaç üretimini hedefleyen yerli firmaların kurdukları fabrikaların üretime hiç başlayamadan kapanmak zorunda kalacağına dikkat çekilerek, “Bazı ilaç sektörü temsilcilerinin ürünlerinde bu denli yüksek bir fiyat indirimi yapmasının, önce ithal suretiyle temin edilmeye başlanan, daha sonra da Türkiye’de üretimi için sözleşme yapılarak fabrika yatırımlarına girişen yerli firmaların kanser ilaçlarını Türkiye’de üretemez hale getirilmesinin amaçlandığı düşünülmektedir” denildi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol