kapat ikonu

Kanal İstanbul'un güzergahı değişiyor mu?

İstanbul’un en büyük yatırımlarından biri olan Kanal İstanbul projesinin güzergahı değiştiriliyor mu?

  • Gündem
  • 06 Şubat 2016 11:14
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2016 13:37
Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı bir açıklamada güzergahta bir takım tereddütler oluştuğunu dile getirmesi bu soruyu gündeme getirdi.
 
Bakan Binali Yıldırım tarafından ‘Çılgın Proje’ olarak isimlendirilen Kanal İstanbul projesinin güzergahının değiştirilme ihtimali bile bölgede uzun süredir gayrimenkul alımı yapan yatırımcıları telaşlandırdı. Projenin hayata geçirilmesi gündeme geldiği andan beri gayrimenkul fiyatlarında yükselme yaşayan bölgenin bundan sonra nasıl bir yol çizeceği merakla bekleniyor. Bölgedeki fiyatlarında düşebileceği düşüncesi yatırımcıları telaşlanmasına neden olmuşken TSKB Gayrimenkul Değerlendirme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya Kanal İstanbul Projesi’nin güzergahının değişmesinin konut ve arsa fiyatlarında gerilemeye neden olmayacağını açıkladı. Bu konuda görüşlerini paylaşan Maya, bölgedeki fiyatların kalıcı olacağını ifade etti.
 
2011 yılından beri resmi açıklama olmasa dahi ‘Kanal İstanbul Güzergâhı’ denilerek adeta çılgınca fiyatları patlayan bölgelerin son durumunun ne olacağı merak ediliyor.
 
Kanal İstanbul ilk açıklandığı dönemde Çatalca-Silivri, ardından da Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında olacağı şeklindeki iddialar nedeniyle bölgedeki ev ve arsa fiyatlarındaki artış yüzde 125 seviyesine kadar yükselmişti. 3. havalimanının çevresinde yer alan Durusu ve Karaburun gibi yerlerde ise bazı arazi fiyatları 50-70 kata varan oranlarda artış yaşandı.
 
Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme bölümünün yaptığı araştırmaya göre 2012 yılından itibaren Kanal İstanbul ve 3’üncü köprü projeleri en çok Çatalca, Göktürk ve Arnavutköy bölgelerini etkiledi. Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yapmış olduğu güzergahla ilgili açıklamada direkt gözleri bu bölgedeki fiyatlara çevirdi. Ancak yükselen fiyatların kalıcı olacağı düşünülüyor. Yıl bitmeden projenin ihalesini yapmak istediklerini dile getiren Yıldırım, ihale takviminde herhangi bir değişiklik olmadığını dile getirdi.
 
Kanal İstanbul projesinin güzergâhının değişmesinin konut ve arsa fiyatlarında gerilemeye yol açmayacağını söyleyen TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “3’üncü köprü ve 3’üncü havalimanı projeleri de bölgeye değer kattı” diye konuştu.”
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol