kapat ikonu

Kanal İstanbul'un başlama tarihi açıklandı

Bakan Turhan, ‘’Kanal İstanbul Projesi’’ne 2019’da başlanılabileceğini açıkladı.

  • Gündem
  • 15 Kasım 2018 13:00
  • Son Güncelleme: 15 Kasım 2018 13:20
Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, proje kapsamında 10 köprü yapılmasının planlandığını söyledi.
 
YENİ HAVALİMANININ ‘’B’’ KISMI ÖNÜMÜZDEKİ YIL HİZMETE AÇILACAK
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı'nın büyük bir proje olduğunu belirterek, bu havalimanının birinci fazının A kısmını faaliyete geçirdiklerini, B kısmını da önümüzdeki yıl hizmete alacaklarını bildirdi.
 
İLK ETAPTA 5 İNİŞ 5 KALKIŞ YAPILIYOR
 
29 Ekim'de 90 milyon yolcu kapasiteli kısmın hizmete açıldığına işaret eden Turhan, ilk etapta havalimanında 5 iniş, 5 kalkış seferlerinden vatandaşların yararlandığını, bunlardan 3'ünün yurt içi, 2'sinin de yurt dışı uçuşlar olduğunu kaydetti.
 
31 ARALIK’TAN İTİBAREN BÜTÜN İNİŞ KALKIŞLAR TAŞINACAK
 
Bakan Turhan, böylesine büyük bir tesisin açılmadan önce kobay yolcularla iniş kalkış testlerinin yapıldığını vurgulayarak, bu tür büyük havalimanlarında birden bire tüm sistemin yüklenmesinin doğru olmadığını savundu. Bundan dolayı gerçek yolcularla şimdilik bu havalimanında 10 sefer düzenlendiğini dile getiren Turhan, 31 Aralık itibarıyla Atatürk Havalimanı'ndaki bütün iniş kalkışların yeni havalimanına taşınmasının planlandığını duyurdu.
 
250 BİN İNSAN ULAŞIM SAĞLAYACAK
 
Yeni havalimanının şu anda önemli bir ulaşım sorununun bulunmadığını ifade eden Bakan Turhan, tamamı açıldığında buraya günde 250 bin insanın ulaşım sağlayacağına dikkati çekti. Turhan, İstanbul Havalimanı ile ilgili daha önce planlanan kara yolu ulaşım sistemlerinin tamamının devreye girdiğini anlatarak, yeni havalimanına ulaşım sağlayan Hasdal, Kemerburgaz, Yassıören, Subaşı, Çatalca yolunun şu anda hizmete açıldığı bilgisini paylaştı. Bunun gibi daha birçok kritik yolun İstanbul Havalimanı’na hizmet verdiğini hatırlatan Bakan Turhan, toplu taşıma araçlarının yanı sıra 660 adet D segmentli lüks taksilerin de olacağını ifade etti.
 
YENİ AÇILIM SAĞLANAN ÜLKELER VAR
 
Bakan Turhan, İstanbul Havalimanı açılmadan önce bazı ülkelere uçuş izni verilemediğini bildirerek, Afrika-Asya ülkelerinin slot talebi olduğunu ancak uçuş izninin verilmediğinin altını çizerek, şimdi yeni açılım sağlanan ülkeler olduğunu vurguladı.
 
İPTAL EDİLEN PROJE YOK
 
İhale edilmesi düşünülen bazı projelerin iptal edildiği yönünde çıkan söylentiler hakkında da konuşan
Bakan Turhan, iptal edilen projelerin olmadığını ancak ihale etmeyi düşünülen bazı projelerin ötelendiğini aktardı.
 
KANAL İSTANBUL 2019’DA BAŞLANACAK
 
Turhan, Kanal İstanbul Projesi kapsamında 10 köprü yapılmasının planlandığını dile getirerek, Kanal İstanbul'da 1/100000'lik imar planlarının son noktaya gelindiğini duyurdu. Bakan ayrıca, Kanal İstanbul'un inşaatının 2020'ye kalmaması gerektiğini savunarak, inşaata 2019'da başlanılabileceğinin sinyalini verdi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol