kapat ikonu

Kanal İstanbul tarihe takıldı

İstanbul’un en yüksek bütçeli yatırımlarından ‘çılgın proje’ olarak isimlendirilen Kanal İstanbul’un güzergahı Başakşehir’deki Yarımburgaz Mağaraları nedeniyle değiştiriliyor.

Geçtiğimiz hafta Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamayla güzergahının değişmesi gündeme gelen Kanal İstanbul projesinde bu kararın alınmasının nedeninin Başakşehir’deki Yarımburgaz Mağaraları olduğu anlaşıldı.
 
Bakan Yıldırım’ın geçen hafta ‘sit alanları’ diye bahsettiği alanları İstanbul’un en eski yerleşim yeri olarak kabul edilen antik çağdan kalma Yarımburgaz Mağaraları olduğu savunuluyor.
 
Daha önce Kanal İstanbul’un geçeceği güzergâh olarak Küçükçekmece-Bahçeşehir- Arnavutköy hattı öne çıkmıştı. İstanbul’un en eski yerlerşim yeri Yarımburgaz Mağaraları da tam olarak bu girişin ağzında bulunuyor. Tarihi Yarımburgaz Mağaraları Muhteşem Yüzyıl ve Leyla ile Mecnun dizilerinin bazı bölümlerinin burada çekilmesinin ardından gündeme gelmiş ve mağarada izinsiz set kurulduğu için set ekipleri hakkında soruşturma başlatılmıştı.
 
Geniş bir alana dağılan Yarımburgaz Mağaraları’nın uzunluğunun ortalama 1 kilometre olduğu düşünülüyor. Mağaraların iç tavan yüksekliği ise 15 metreye kadar ulaşıyor. 20012 yılında 1. Derece Arkeolojik-Doğal Sit Alanı olarak ilan edilen Yarımburgaz Mağaraları için İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi)’nin halen Sazlıdere Barajı ile Çekmece Gölü arasındaki su yolunu kanal biçiminde bir baraja kadar açıp mağaranın önünün sandallarla geçilebilecek Venedik tarzına benzer bir şekildeki proje üzerinde çalışıldığı dile getiriliyor.
 
Bir diğer güzergah olan Çatalca ise İnceğiz Mağaralarına çıkıyor. İnceğiz Mağaraları’nın tarihi milattan önce 3. yüzyıla kadar dayanıyor. Tarihi yapıların varlığı korunarak projenin hayata nasıl hayata geçirileceği merak konusu ve şimdiden birçok tartışmayı gündeme getirmiş durumda. Konuyla ilgili görüşleri alınan Binali Yıldırım ise projenin hayata geçirilmesi için düşünülen beş farklı güzergah olduğunu dile getirdi.
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol