kapat ikonu

Kanal İstanbul nereden geçecek?

Birinci dereceden sit alanına denk geldiği için güzergahının değiştirileceği açıklanan Kanal İstanbul projesinin kanun tasarısı Başbakanlığa taşındı.

  • Sektörel
  • 12 Şubat 2016 11:43
  • Son Güncelleme: 15 Şubat 2016 12:28
Kanal İstanbul’un güzergahı nedeniyle oluşan kafa karışıklığı sürüyor. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan ve birinci dereceden sit alanı olarak kabul edilen İstanbul’un Başakşehir ilçesindeki Yarım Burgaz Mağaraları’yla çakışan Kanal İstanbul projesinin güzergahıyla ilgili nasıl bir düzenlemeye gidileceği merak konusu.
 
Tasarının içeriğiyle ilgili bir bilgi yok
Tam da bu konular gündeme oturmuşken Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kanal İstanbul projesine ilişkin yeni düzenlemeyle ilgili olarak, "Bu düzenlemeyi de önümüzdeki günlerde yapacağız. Ulaştırma Bakanlığımız kanun tasarısını Başbakanlığa sevk etti" dedi. Ancak tasarının içeriğiyle ilgili henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor.
 
Başbakan Yardımcısı Elvan açıklamasının devamında , "Bu düzenlemeyi de önümüzdeki günlerde yapacağız. Ulaştırma Bakanlığımız kanun tasarısını Başbakanlığa sevk etti" ifadelerini kullandı.
 
Yarım Burgaz Mağaraları’nın korunması için güzergah değiştirilecek
 
Kanal İstanbul projesini değiştiren Yarım Burgaz Mağaraları birinci dereceden sit alanında bulunuyor. Daha önceden mağaralarda izinsiz set kurulup dizi ve film çekildiği için gündeme gelen mağaraların tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu biliniyor. Bu nedenle Kanal İstanbul projesinin güzergahı da değiştirilecek.
 
Türkiye’nin en önemli projelerinden birinin Kanal İstanbul olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Elvan, güzergahla ilgili çalışmanın gözden tekrar geçirileceğini, yasal düzenlemelerin yapılacağını ve sonrasında da Kanal İstanbul projesine yönelik somut bir adım atılacağını dile getirdi. Ancak Elvan bu konuda net bir tarih veremeyeceğini de sözlerine ekledi.
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol