kapat ikonu

Kamu sisteminde değişiklik

Hükümet kalkınma planı çerçevesinde kamu sektörünün özel sektöre yaklaştırılması adına birtakım değişiklikler yapmaya karar verdi.

Hükümet kalkınma planı çerçevesinde kamu sektörünün özel sektöre yaklaştırılması adına birtakım değişiklikler yapmaya karar verdi.
 
Geçtiğimiz günlerde hükümetin üç yıllık hazırlanan kalkınma planı çerçevesinde kamu personeline ve kamu kurumlarına yönelik değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Kamu kurumlarında yeni kurum açmak yerine var olan kurumların üzerinde birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Sistem üzerinde yapılan değişiklikler hem kamu çalışanlarını hem de kamudan yararlanacak olan vatandaşlarında durumdan etkilenecekleri belirtildi.
 
Kamu kurumlarında daha önce özel sektörde çalışmış ve yetkili durumda olan emekli olmuş kişilerin görev yapacakları yeni alanlar belirleniyor. Bu alanlar çerçevesinde devlet programlarında çalışacak olan kişilerin ister belirli bir ücret karşılığında isterse gönüllü olarak çalışma yapacakları istihdam mekanizmaları oluşturulacak. Esnek bir sistem ile birlikte vatandaşların memnuniyetleri ölçülecek.
 
Kamu sektöründe idari yapının tamamen değiştirilmesine karar verildi. Kurumlar arasında ilişkilerin güçlendirilmesi ve yaşanabilecek kopuklukların önlenmesi bekleniyor. Belediye yasasının bu süreç içerisinde tamamen güncellenmesine karar verildi. Kamuda çalışan insanların performans kalitelerinin tamamen değiştirilmesine karar verildi. Performans ölçme sistemleri ile birlikte zaman zaman ortaya çıkan vatandaşların şikayetlerinin de son bulması bekleniyor. Konu hakkında en yakın zamanda çalışmalar başlatılacak Özel sektöre yakın bir sistemin oluşturulması planlanıyor
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol